fbpx

Szczyt Grupy Wyszehradzkiej w Lublinie

14 września 2020
533 Wyświetleń

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki spotkał się w Lublinie z Szefami Rządów Państw Grupy Wyszehradzkiej. Jest to drugie spotkanie na tym szczeblu w trakcie polskiej prezydencji w Grupie V4. Symboliczna inauguracja polskiego przewodnictwa miała miejsce 3 lipca w Warszawie.

Grupa Wyszehradzka (V4) stanowi nieformalną regionalną formą współpracy czterech państw Środkowej Europy – Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Kraje te łączy nie tylko sąsiedztwo i pokrewne uwarunkowania geopolityczne, ale również podobne dziedzictwo kulturowe, tradycja i historia.

Spotkanie rozpoczęło się na placu przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, gdzie szef polskiego rządu oficjalnie powitał premierów państw Grupy Wyszehradzkiej: Czech – Andreja Babisza, Węgier – Viktora Orbana i Słowacji – Igora Matovica.

Po przywitaniu i wspólnym zdjęciu, premierzy udali się na rozmowę, której główne tematy dotyczyły sytuacji po wyborach prezydenckich w Białorusi, polityki wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem stosunków z Rosją, walki z pandemią COVID-19 oraz wymiany opinii przed nadzwyczajnym posiedzeniem Rady Europejskiej planowanym na 24-25 września br. Na liście tematów znalazły się również uzgodnienie stanowiska w sprawie próby otrucia Aleksieja Nawalnego – jednego z głównych liderów opozycji w Rosji oraz kwestii Nord Stream 2.

Materiały Lubelski Urząd Wojewódzki
 

Zostaw komentarz