fbpx

Targi Aktywności Osób Niepełnosprawnych 2019

30 grudnia 2019
660 Wyświetleń

tekst i foto Patrycja Chyżyńska

Niezmiennie od siedmiu lat początek grudnia przyciąga do Lublina tłumy wystawców i odwiedzających, a wszystko za sprawą VII Lubelskich Targów Aktywności Osób Niepełnosprawnych. 

I w tym roku głównym elementem targów była część wystawiennicza. W budynku Targów Lublin zaprezentowało się 70 wystawców, pośród których znalazły się lubelskie firmy i pracodawcy zatrudniający lub chcący zatrudnić osoby niepełnosprawne, a także instytucje i organizacje realizujące projekty szkoleniowe skierowane do osób niepełnosprawnych, placówki terapeutyczne, edukacyjne oraz organizacje pozarządowe o społecznym profilu działalności.

Trzeba jednak podkreślić, że targi to nie tylko sposób na poszerzenie wiedzy na temat pomocy i umożliwienia rozwoju osobom z niepełnosprawnościami. To także okazja, by skorzystać z przedświątecznego kiermaszu i zakupić prace, które powstały podczas warsztatów terapii zajęciowej. Warsztaty są istotnym elementem pozwalającym na funkcjonowanie osób z dysfunkcjami – rozwijają, ale dają również przestrzeń do spełniania wizji twórczych, integrowania się z innymi, wzmocnienia poczucia własnej wartości oraz pozycji w środowisku. Również podczas wydarzenia uczestnicy mogli wykonać własnoręcznie pod okiem terapeutów ozdoby świąteczne. Można było także posmakować specjałów kuchni regionalnej zaprezentowanej przez uczniów szkół zawodowych.

Całość wydarzenia uświetniły występy artystyczne dzieci i młodzieży przedstawione w postaci małych form scenicznych. Ponadto można było obejrzeć dwie wystawy: ,,Teatralna fotografia” przygotowana przez Fundację Teatroterapia Lubelska oraz ,,Skarby Rodzinie” zaprezentowana przez Stowarzyszenie Rodzin Osób z zespołem Downa ,,Ukryty Skarb”. 

Tak jak w ubiegłych latach, gościem specjalnym był Święty Mikołaj z koszem pełnym łakoci. 

Wydarzenie po raz kolejny udowodniło, jak duża i zaangażowana jest społeczność osób niepełnosprawnych i że są one pełnoprawnymi uczestnikami życia społecznego w każdym jego obszarze. Uświadamia także, że mają prawo do wolności i bezpieczeństwa, niezależnego życia, zdrowia, pracy, edukacji, swobodnego poruszania się oraz udziału w życiu politycznym i kulturalnym. 

Zostaw komentarz