fbpx

Teatr w walizce

8 lipca 2015
Komentarze wyłączone
1 243 Wyświetleń

DSC09427Teatr w walizce – tak najkrócej można określić formułę teatru jednego aktora. Nie ma w nim miejsca na rozbudowaną scenografię, a rekwizyty są ograniczone do minimum. Jest tylko ciało i głos artysty, który swoją kreacją tworzy pełną emocji przestrzeń, wchodząc w intymną relację z widzem. Taka forma teatralna wymaga koncentracji i elastyczności, uruchamia wyobraźnię i wrażliwość, by wspólnie wyruszyć w podróż w nieznane. W zamyśle pomysłodawców Festiwal Teatrów Niewielkich stwarza wszystkim zainteresowanym możliwość budowania teatru na własną rękę, teatru bez inscenizatorów, reżyserów, scenografów, administratorów, dramaturgów. Dzięki temu dokonuje się naturalny powrót do natury teatru, do jego istoty, prawd podstawowych i prostych, do układu człowiek – człowiek.

W Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie w pierwszy weekend lipca, już po raz 11 spotkali się miłośnicy małych form teatralnych. Widzowie obejrzeli kilkanaście spektakli artystów z całej Polski, reprezentujących różne pokolenia i szkoły aktorskie. Szczególnie cieszył udział bardzo młodych wykonawców, którzy po raz pierwszy zmierzyli się z tą formą artystycznego wyrazu. Konfrontacja entuzjazmu i świeżości spojrzenia z dojrzałością sprawia, że Festiwal stale się zmienia, stając się miejscem otwartym na twórczy międzypokoleniowy dialog.

Jury Festiwalu przyznało 5 wyróżnień, otrzymali je: Marta Hołyńska z Piotrkowa Trybunalskiego, Klaudia Kowal z Łęcznej, Aleksandra Karpiuk z Lublina, Szymon Szczęch ze Szczucina oraz Elżbieta Lewak ze Lwowa.  Nagrody pieniężne ufundowane przez dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Kultury dra Artura Sępocha odebrali: Katarzyna Prynkiewicz ze Słupska, Wojciech Kowalski z Częstochowy oraz Kaja Janiszewska z Zielonej Góry. Główna nagroda trafiła w ręce lublinianina Mateusza Nowaka za spektakl „Od przodu i od tyłu” w reżyserii Stanisława Miedzikowskiego.

Trzy teatralne dni to wspólne przedsięwzięcie Fundacji Sztuki im. Brunona Schulza i WOK w Lublinie, które spaja pomysłodawca i twórca wydarzenia – Komisarz Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Niewielkich Henryk Kowalczyk.

Anna Kistelska

Komenatrze zostały zablokowane