fbpx

Translogistica 2021

19 listopada 2021
592 Wyświetleń

Rozwój usługi cargo przez Port Lotniczy Lublin jest niezwykle istotny nie tylko dla spółki, ale przede wszystkim dla regionu. To wyjątkowa szansa na rozwój eksportu dóbr wytwarzanych na Lubelszczyźnie. Dotyczy to sektora rolnictwa, ale także innych gałęzi przemysłu. Sprawnie działający regionalny port cargo przyciąga firmy chcące inwestować i tworzyć swoje oddziały w Specjalnej Strefie Ekonomicznej EURO-PARK Mielec czy Strefie Aktywności Gospodarczej w Świdniku. Działanie to może wygenerować miejsca pracy dla mieszkańców regionu, a także zapewnić regularne wpływy w budżetach samorządów.

3 listopada Port Lotniczy Lublin wziął udział w VIII Międzynarodowych Targach Transportu i Logistyki Translogistica w Warszawie. Ideą przedsięwzięcia jest zgromadzenie wiarygodnych pracodawców oraz specjalistów i ekspertów poszukujących możliwości rozwoju w tej branży.

W części poświęconej multimodalnym łańcuchom logistycznym oraz specjalizacji usług logistycznych wystąpili specjaliści i menadżerowie firm zajmujących się magazynowaniem i przewozem baterii Li-Ion, ubezpieczeniami cargo oraz certyfikacją i szkoleniami z zakresu działalności przewoźników międzynarodowych. Blok rozpoczęło wystąpienie dr hab. in. Piotra Cyplika, prof. Politechniki Poznańskiej, który przybliżył wyzwania stojące przed logistyką w nadchodzących latach. W dalszej części wystąpił ambasador Krzysztof Paturej, szef Międzynarodowego Centrum Bezpieczeństwa Chemicznego (ICCSS), który poruszył zagadnienia związane z bezpieczeństwem chemicznym i cyberbezpieczeństwem.

Specjaliści z lubelskiego lotniska zaprezentowali potencjał Portu Lotniczego Lublin w segmencie przewozów cargo oraz szanse, jakie może przynieść rozwój tego typu usług dla regionu. Targi stanowiły również okazję do poznania aktualnych trendów panujących w branży oraz nawiązania kontaktów z ekspertami.

Wystawcami tegorocznej edycji wydarzenia były przedsiębiorstwa z Polski, Włoch, Litwy, Łotwy, Szwajcarii, Holandii, Francji, Norwegii, Luksemburga, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Finlandii, Niemiec, Hiszpanii, Belgii, Ukrainy, Austrii, Szwecji, Czech, Słowenii, Danii oraz Chin.

Port Lotniczy Lublin kieruje się ku specjalizacji usług cargo w obsłudze transportu materiałów specjalnego zastosowania. Mowa o materiałach typu gazy, ciecze (np. paliwo), utleniacze (baterie litowe), kwasy, zasady, farby drukarskie, żywność szybko psująca się. Jest to odpowiedź na charakter działalności i zapotrzebowanie przedsiębiorstw znajdujących się w bezpośrednim otoczeniu portu. Klientami zainteresowanymi tego typu usługami mogą być również przedsiębiorstwa spoza regionu, także firmy prowadzące działalność za wschodnią granicą. Rosnące wymogi i standardy w zakresie przewozu tego typu materiałów muszą być wdrażane w skali globalnej, a co za tym idzie będą kreować globalny rynek dla technologii i usług. Jest to szansa dla Portu Lotniczego w Lublinie, ponieważ powstająca w porcie infrastruktura od początku będzie mogła być dostosowana do współczesnych wymogów. Niezbędną kontynuacją projektu będzie rozwój kompetencji w regionie w zakresie przewozu materiałów specjalnego zastosowania, obsługi magazynowo-logistycznej oraz zagadnień pokrewnych z lotnictwem cywilnym.

/artykuł zewnętrzny/

foto Port Lotniczy Lublin

Zostaw komentarz