fbpx

Trwa rok Moniuszkowski

31 maja 2019
1 046 Wyświetleń

Z okazji obchodów roku Moniuszkowskiego, w rocznicę jego 200 urodzin Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, 27 maja zaprosiła na otwarcie dwóch wystaw. Pierwsza z nich zatytułowana jest „Stanisław Moniuszko (1819-1872) – natchniony duchem polskich pieśni ludowych” i prezentuje biografię kompozytora oraz genezę i losy jego dzieł wystawianych w salach operowych i teatralnych. Na wystawie udało się zgromadzić oryginalne plakaty, fotosy, programy a także kostiumy.

Druga z wystaw to „Twórczość Stanisława Moniuszki w plakacie”, a jej autorem jest Witold Mysyrowicz – absolwent warszawskiej ASP, uczeń prof. Henryka Tomaszewskiego, grafik, designer i karykaturzysta, laureat 145 nagród i wyróżnień w konkursach krajowych i  międzynarodowych w Polsce oraz m.in. w Chinach, Czechach, Francji, Hiszpanii, Indiach czy Iranie.

Stanisław Moniuszko zajmuje ważne miejsce w historii polskiej muzyki. Wybitny kompozytor, utalentowany dyrygent i pedagog, twórca polskiej opery, w której łączy polski folklor z romantyzmem. Komponował muzykę m.in. do oper, operetek i baletu, Jego najbardziej rozpoznawalne dzieło to opera “Halka” – tragiczna historia młodej wiejskiej dziewczyny. Stanisław Moniuszko stale jest obecny w polskim krajobrazie kulturalnym. Wielokrotnie honorowany ma swój rzeźbiarski wizerunek na fasadzie budynku Węgierskiej Opery Narodowej w Budapeszcie. W latach 1990 – 1996 jego wizerunek widniał na polskim banknocie o nominale 100 tys. złotych. Sylwetka kompozytora kilka razy ozdobiła znaczki pocztowe wydane przez pocztę Polską. W styczniu tego roku imieniem Stanisława Moniuszki został nazwany Dworzec Centralny w Warszawie. W Lublinie Stanisław Moniuszko ma ulicę swojego imienia w dzielnicy Dziesiąta.

 

tekst i foto Viktoriia Berezniak

 

Zostaw komentarz