fbpx

W Lublinie powstało nowoczesne centrum badawczo-rozwojowe

5 września 2019
1 473 Wyświetleń

W ramach współpracy Politechniki Lubelskiej ze spółką EnergoTech Lublin, powstało nowoczesne Centrum Badawczo-Rozwojowego Inżynierii Wysokonapięciowej. Inwestycja mieści się przy al. Witosa 16E w Lublinie, a prace nad nią trwały 2 lata. Pochłonęła 8 mln złotych pochodzących z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

Pracownicy i studenci Politechniki Lubelskiej zyskają nowe, innowacyjne zaplecze naukowe oraz dydaktyczne. Oprócz wykonywania specjalistycznych badań, centrum będzie służyło m.in. studentom do zdobywania nowoczesnej wiedzy. Dydaktyka jest dla nas bardzo ważna i chcemy kształcić studentów zgodnie z najnowszymi osiągnięciami techniki – zapewnia prof. Piotr Kacejko, rektor Politechniki Lubelskiej.

Centrum proponuje usługi w zakresie diagnostyki i monitoringu parametrów linii kablowych
i napowietrznych średniego i wysokiego napięcia oraz aparatury łączeniowej dedykowanej do tych sieci. – Nasze rozwiązania pozwolą na poprawę jakości dystrybucji energii elektrycznej, przy jednoczesnym obniżeniu jej kosztów i strat technicznych oraz zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla. Ważne jest także zwiększenie precyzji lokalizacji uszkodzeń – mówi Marek Lenart, prezes EnergoTech Lublin.

Ośrodek będzie zajmował się badaniami dotyczącymi poprawą niezawodności zasilania odbiorców energii elektrycznej poprzez przeciwdziałanie awariom sieci elektroenergetycznych, zwiększeniem zakresu informacji pozyskiwanych z sieci elektroenergetycznych w celu lepszego monitorowania i zarządzania nimi, diagnostyką stanu pracy poszczególnych elementów sieci w celu kompleksowej analizy potrzeb remontowych i modernizacyjnych, wykorzystaniem systemów łączności cyfrowej do kompleksowego zarządzania systemem dystrybucji energii elektrycznej oraz automatyzacją procesu analizy danych pomiarowych w celu zwiększenia szybkości i precyzji działań diagnostycznych.

Utworzenie centrum jest odpowiedzią na rosnące wymagania branży elektroenergetycznej. Testy urządzeń, z których składają się sieci elektroenergetyczne, sprawdzające ich jakość i odporność na zakłócenia, wymagają zastosowania specjalistycznej i bardzo kosztownej aparatury. I taka właśnie znajduje się w centrum. Jej jakość stawia centrum na pierwszym miejscu w regionie oraz w czołówce laboratoriów w kraju – podkreśla profesor Węgierek.

foto Viktoriia Berezniak

 

 

Zostaw komentarz