fbpx

W Lublinie powstanie Centrum Nauki

27 kwietnia 2020
487 Wyświetleń

Firma TRIAS AVI Sp. z o.o. z została wybrana w drodze przetargu na wykonawcę Centrum Nauki w przestrzeniach Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Prace nad jego uruchomieniem potrwają około sześciu miesięcy. Koszt inwestycji wynosi blisko 7 mln zł.

Centrum Nauki w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym to nowoczesny projekt edukacyjny skierowany do dzieci i młodzieży szkolnej, który będzie oparty na innowacyjnych i multimedialnych formach edukacji. Prace nad projektem rozpoczęły się w maju ubiegłego roku, a całkowita wartość inwestycji to blisko 7 mln zł. Pod koniec 2019 roku zakończono dokumentację projektową, a na początku bieżącego roku został ogłoszony przetarg na wykonawcę, w wyniku którego została wybrana warszawska firma TRIAS AVI Sp. z o.o. Zgodnie z warunkami umowy prace wykonawcze mają potrwać około sześciu miesięcy. 

– Naszą intencją jest stworzenie w województwie lubelskim miejsca, które będzie inspirować i pobudzać młodych ludzi do zadawania pytań i szukania odpowiedzi. Chcemy promować i popularyzować naukę, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Centrum Nauki znakomicie wpisuje się w ideę nowoczesnej edukacji opartej w dużej mierze na technologiach multimedialnych. – przekonuje Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. 

Odpowiedzialna za realizację Centrum Nauki firma TRIAS AVI Sp. z o.o. ma już w swoim portfolio podobne projekty m.in. odpowiadała za stworzenie instalacji audiowizualnych w Muzeum Powstania Warszawskiego, w Białostockim Centrum Nauki Epicentrum, w Muzeum Schindlera, Pawilonie Wyspiański 2000 w Krakowie, na stadionie PGE ARENA Gdańsk, w Hali Sportowej Atlas Arena Łódź, jak również w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. 

Na potrzeby Centrum Nauki, Lubelski Park Naukowo-Technologiczny postanowił wykorzystać część swojej przestrzeni przy ul. Dobrzańskiego w Lublinie, która dotychczas nie była zagospodarowana. Znajdą się tu zarówno wystawy stałe, jak i tymczasowe z różnych dziedzin nauki. Wystawa stała będzie podzielona na siedem stref, każda będzie dotyczyć innej tematyki. Przykładowo w strefie „Robotyka i technologia” będzie można zaplanować zautomatyzowany proces produkcyjny, jak również wcielić się w rolę operatora łazika w misji na Marsie. Strefa „Miasto pełne energii” odpowie na pytanie, w jaki sposób produkowany jest prąd za pośrednictwem tradycyjnych, jak i alternatywnych źródeł. Z kolei strefa „Człowiek i technologia” pokaże tajniki operacji laparoskopowych. 

Wszystkie aktywności zaplanowane w Centrum Nauki mają za zadanie w przystępny i ciekawy sposób pokazać, jak stworzony jest świat i otaczające nas przedmioty. Jedną z atrakcji dla odwiedzających będzie także „kino sferyczne” wykorzystujące najnowsze technologie do projekcji treści edukacyjnych. Warto podkreślić, że na unikalny charakter Centrum Nauki mają wpływać multimedia wykorzystywane na każdym etapie zwiedzania.

– Zainteresowania dzieci oraz młodzieży mocno skupiają się dziś na świecie wirtualnej rzeczywistości, której również nie zabraknie w naszym Centrum Nauki. Po jego przestrzeniach będzie oprowadzał „wirtualny przewodnik”, pojawią się również instalacje holograficzne. – podsumowuje marszałek Jarosław Stawiarski. 

Materiały UMWL

Zostaw komentarz