fbpx

Warsztaty Kultury w Lublinie z dwiema nominacjami do nagrody Strzały

8 kwietnia 2021
607 Wyświetleń

To już jedenasta edycja prestiżowego plebiscytu, organizowanego przez Gazetę Wyborczą, na najlepsze wydarzenia kulturalne w mieście. W finałowej dziesiątce do nagrody “Strzały” znalazły się dwa wydarzenia Warsztatów Kultury.

Pierwsze to Festiwal “Inne Brzmienia” w czasie pandemii “Niekwestionowanym zwycięzcą są lubelskie Inne Brzmienia – i nie tylko dlatego, że na innym w tym przeklętym roku nie byłem. To po prostu bardzo dobrze wymyślony, kameralny, offowy, wielowątkowy festiwal, który przyciąga programem, ale i atmosferą. Te kilka wrześniowych dni i nocy pomogło mi odreagować pierwsze miesiące pandemii oraz uzbroić się w energię niezbędną do stawiania czoła następnym.” (Jarek Szubrycht, wyborcza.pl, 16 grudnia 2020).

Drugie wydarzenie, które przyciągnęło uwagę nominujących to książka “Punkt zerowy” Artema Czecha. “Wyjątkowa szczera relacja z wojny na wschodzie Ukrainy. Jak podkreślają wydawcy, nie ma w niej patosu i bohaterstwa, są natomiast wnikliwe, wyważone i bezpretensjonalne opisy absurdów rzeczywistości wojennej, a zarazem przemian świadomości narratora. Na polski język przełożył ją Marek S. Zadura, syn poety, eseisty i tłumacza Bohdana Zadury. Książka znalazła się w ścisłym finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Dostała też nagrodę „LitAkcent Roku 2017” w kategorii „Eseistyka i reportaż fabularny” oraz nominację do Nagrody Angelus 2020.” (Tomasz Kowalewicz, lublin.wyborcza.pl, 12 marca 2021)

Zwycięzcy zostaną wyłonieni w głosowaniu publiczności.

Źródło: Warsztaty Kultury w Lublinie

foto Katarzyna Motek

Zostaw komentarz