fbpx

“Wartość, która nie przemija – flora w pastelowych grafikach Konstantego Prószyńskiego”

17 lutego 2023
338 Wyświetleń

23 lutego 2023 r. (czwartek), o godz. 18.00 w Galerii Gardzienice odbędzie się wernisaż wystawy akwareli pn. „Wartość, która nie przemija – flora w pastelowych grafikach Konstantego Prószyńskiego”.

W organizację wydarzenia zaangażowani są naukowcy z Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS: prof. dr hab. Wiesław Mułenko oraz dr Monika Kozłowska (Katedra Botaniki, Mykologii i Ekologii UMCS), zaś ze strony Galerii kuratorką ekspozycji jest Zuzanna Zubek-Gańska.

Na wystawie prezentowane będą akwarele roślin kwiatowych wykonanych w okresie międzywojennym przez Konstantego Hektora Prószyńskiego (1859-1936) – nauczyciela, botanika i mykologa, badacza flory krajowej oraz inspektora Ogrodu Botanicznego w Wilnie w latach 1919-1936. 

Prezentowana dokumentacja ikonograficzna, oprócz wartości stricte naukowej, posiada również ogromny walor artystyczny. Konstanty Prószyński był dydaktykiem oraz kolekcjonerem, ale także doskonałym rysownikiem o ponadprzeciętnych zdolnościach plastycznych. Dla Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie wykonał ok. 600 barwnych tablic dydaktycznych. Przygotował także szczegółowe i obszerne opracowanie znalezionych przez siebie licznych gatunków grzybów. Po śmierci Prószyńskiego zbiór ten uległ rozproszeniu – większość pozostała na Uniwersytecie w Wilnie, część znalazła się w polskich antykwariatach oraz w innych krajach europejskich, wzbogacając prywatne kolekcje.

Ekspozycję będzie można oglądać do 26 marca br. Wstęp jest bezpłatny.

Zostaw komentarz