fbpx

„Więźniowie KL Lublin 1941–1944” | premiera nowej monografii Majdanka

7 stycznia 2022
748 Wyświetleń

11 stycznia (wtorek) o godz. 17.00 w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbędzie się spotkanie promujące najnowszą publikację Państwowego Muzeum na Majdanku. Książka „Więźniowie KL Lublin 1941–1944” pod redakcją Tomasza Kranza i Wojciecha Lenarczyka jest historią ludzi, których niemieccy okupanci z różnych powodów zamknęli za drutami Majdanka.

Nowa monografia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Lublinie to efekt pracy pięciu badaczy związanych z Państwowym Muzeum na Majdanku. Jest świeżym spojrzeniem nie tylko na historię Majdanka, ale także dzieje nazistowskich obozów koncentracyjnych. W centrum narracji stawia sylwetki i losy ofiar, ukazując je przez pryzmat indywidualnych i zbiorowych doświadczeń więźniów deportowanych na Majdanek w latach 1941–1944. Kolejne rozdziały monografii koncentrują się na losach Żydów, Polaków, więźniów z dawnego ZSRR oraz osób pochodzących z państw Europy Zachodniej. Jest to również pierwsza publikacja zawierająca całościowe spojrzenie na losy Polaków osadzanych na Majdanku. Artykuły poświęcone poszczególnym grupom poprzedza tekst oddający aktualny stan wiedzy o obozie.

W dyskusji wokół książki „Więźniowie KL Lublin 1941–1944” udział wezmą jej redaktorzy – Tomasz Kranz i Wojciech Lenarczyk – oraz autorka jednego z artykułów zamieszczonych w publikacji – Marta Grudzińska. Spotkanie poprowadzi Paulina Pętal z Działu Edukacji PMM. Do rozmowy, za pośrednictwem komunikatora internetowego, włączy się również była więźniarka obozu na Majdanku – Stanisława Kruszewska.

Pierwszym elementem spotkania będzie projekcja na fasadzie Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) animacji przygotowanej przez Ewelinę Kruszewską z Działu Wystaw i Wydawnictw PMM. Następnie uczestnicy przejdą do Sali Kinowej CSK (poziom -1). W związku z obostrzeniami spowodowanymi pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 w pomieszczeniu będzie mogło znajdować się maksymalnie 30 osób. Limit ten nie dotyczy osób, które okażą certyfikat covidowy.

W trakcie wydarzenia książkę „Więźniowie KL Lublin 1941–1944” będzie można kupić w cenie promocyjnej 49 zł. Od 12 stycznia będzie ona dostępna w Państwowym Muzeum na Majdanku w sprzedaży internetowej i stacjonarnej w cenach regularnych: 70 zł (wersja papierowa) i 55 zł (e-book).

foto Państwowe Muzeum na Majdanku

Zostaw komentarz