fbpx
WAŻNE
IKEA inwestuje pół miliarda złotych (20 lutego, 2024 4:43 pm)
LPEC podsumowuje rok 2023. (20 lutego, 2024 4:38 pm)
Ile kosztuje wynajęcie billboardu w Lublinie? (30 stycznia, 2024 11:30 pm)
Lublin – mieszkania na sprzedaż (16 stycznia, 2024 7:09 pm)
Wyjątkowy Jarmark na Rybnej (15 grudnia, 2023 3:38 pm)

Wkrótce finisz remontu w Muzeum Nadwiślańskim

1 marca 2019
720 Wyświetleń

Znany jest już orientacyjny harmonogram oddania do użytku remontowanych i modernizowanych siedzib Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przedłużyło termin zakończenia prac remontu konserwatorskiego pięciu placówek Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, którego finał planowany jest na wrzesień 2019 r. Tymczasem dwa obiekty: pochodzący z drugiej połowy XVIII w. dwór z Gościeradowa oraz XIX – wieczny dom wójtowski z Modliborzyc zostaną planowo udostępnione wraz z rozpoczęciem sezonu letniego w czerwcu 2019 r. –   Remont tych dwóch siedzib polega m.in. na wymianie pokrycia dachowego i odnowieniu elewacji  oraz pracach przy instalacji elektrycznej i sanitarnej. Zmiany dotyczą również modernizacji wnętrz. Nasze muzeum idzie z duchem czasu i jego funkcje edukacyjne i artystyczne zostaną dostosowane do potrzeb odbiorców – zapewnia Agnieszka Zadura, dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Willa Pod Wiewiórką znana jako dom Marii i Jerzego Kuncewiczów zostanie oddana do użytku w czasie letnich wakacji. Natomiast pozostałe remontowane obiekty – Kamienica Celejowska oraz Spichlerz Ulanowskiego będą dostępne dla zwiedzających w drugiej połowie roku.  – Pod względem konstrukcji i stanu zachowania to bardzo wymagające budynki, nigdy wcześniej nie poddane generalnemu remontowi. Obydwa zabytki, symbolizujące najlepsze tradycje kazimierskiej architektury wymagają cierpliwości i niemal koronkowej roboty – podkreśla koordynator projektu Magdalena Postępska.

Pięć zabytkowych obiektów Muzeum Nadwiślańskiego jest nieczynnych od początku 2018r. Na czas remontu zbory muzealne zostały przeniesione m.in. do Pałacu Czartoryskich w Puławach. Remont i modernizacja ekspozycji muzealnych decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego uzyskały dofinansowanie w wysokości  9 713 318,72 zł  z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekt realizowany jest w ramach działania „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwoju zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020”. Środki na wkład własny zapewnił Urząd Marszałkowski w Lublinie. Wartość całego projektu to obecnie około 16 mln zł.

Poza remontowanymi pięcioma obiektami Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym prowadzą działalność: Galeria Wystaw Czasowych i oddział Muzeum Sztuki Złotniczej w Gmachu Głównym Muzeum przy Rynku 19, a także oddziały Zamek w Janowcu oraz Grodzisko Żmijowiska.

Więcej informacji na www.mnkd.pl oraz na profilu na FB: Na fali z historią

 

 

 

 

 

 

 

 

Zostaw komentarz