fbpx

Wojewódzki Przegląd Dunajów i Kolęd Życzących „LUBELSZCZYZNA DUNAJUJE”

11 stycznia 2023
359 Wyświetleń

W najbliższą niedzielę 2023 r., w godz. 11:00-13:30 w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się Wojewódzki Przegląd Dunajów i Dawnych Kolęd Życzących z terenu województwa lubelskiego „LUBELSZCZYZNA DUNAJUJE”. Będzie można wysłuchać występów solistów, zespołów śpiewaczych i instrumentalistów wykonujących dunaje i inne kolędy życzące. Szykuje się aż 25 występów.

Przegląd rozpocznie się o godz. 11:00 w ratuszu z Głuska, a o godz. 11:15 w szkole z Bobrownik dunaje będą wybrzmiewały równolegle w tych dwóch miejscach. Po występach, o godz. 13:30 odbędzie się uroczyste zakończenie i wręczenie dyplomów uczestnikom wydarzenia „Lubelszczyzna dunajuje”.

Zwyczaj kolędowania dunajowego udokumentował Roman Sokal wraz z Michałem Pękalskim w połowie XX wieku. Pieśni zwane dunajowymi związane są ze zwyczajem chodzenia na dunaj. Śpiewane były w regionie biłgorajskim przez młodzież męską i żeńską w czasie Bożego Narodzenia, szczególnie w dzień św. Szczepana i w Trzech Króli. Najdłuższą tradycję mają kolędy dla panien w Łukowej i okolicach. W 2020 r. zwyczaj dunajowania z Łukowej i okolic został wpisany na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Organizatorem wydarzenia jest Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej w partnerstwie z Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie.

Więcej: skansen.lublin.pl/pl/aktualnosci/wojewodzki-przeglad-dunajow-i-dawnych-koled-zyczacych15-stycznia-2023/

foto Muzeum Wsi Lubelskiej

Zostaw komentarz