fbpx

Woreczki zamiast mandatów

27 września 2019
507 Wyświetleń

W Lublinie rozpoczęła się  kolejna edycja akcji “Woreczki zamiast mandatów”. To wspólna inicjatywa Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin oraz Straży Miejskiej.  W jej ramach Strażnicy Miejscy w trakcie patroli zamiast mandatów pouczą właścicieli psów o konieczności sprzątania po swoich pupilach i wręczają im specjalne pakiety woreczków. Na wyrozumiałość strażników można liczyć przez tydzień, po tym okresie funkcjonariusze powrócą do wypisywania mandatów.

 

Takie akcje prewencyjno-edukacyjne są bardzo potrzebne i skuteczne. Każdego roku obserwujemy poprawę. Mieszkańcy mają coraz większą świadomość problemu i zagrożeń jakie wiążą się z niesprzątaniem po psach. Nasi Strażnicy często kojarzeni są jedynie poprzez swoje funkcje porządkowe głównie z mandatami za złe parkowanie. Niesłusznie. Naszą misją jest szeroko pojęta pomoc mieszkańcom, rozwiązywanie problemów. Są to czasem bardzo prozaiczne problemy jak np.: pomoc kierowcom, którym zepsuł się akumulator, znakowanie rowerów, interwencje w sprawie zwierząt (których w samym 2018 zgłoszono ok 3000), edukacja, dbałość o bezpieczeństwo uczniów w szkołach, monitoring wizyjny. Nierzadko zdarza się, że strażnicy miejscy ratują życie i zdrowie naszych mieszkańców. To nie są jednorazowe akcje. Nie chwalimy, nie nagłaśniamy ich specjalne. Pomoc mieszkańcom traktujemy jako stały element naszej codziennej misji – mówi Robert Gogola, Rzecznik Prasowy Straży Miejskiej.

 

Wciąż stykamy się z pytaniami mieszkańców, zwłaszcza w kontekście zmiany systemu zagospodarowania opadów, gdzie wyrzucić psie nieczystości? Przypominamy. Zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku w mieście Lublin psie nieczystości możemy wrzucić do każdego publicznego kosza lub pojemnika na odpady zmieszane. Oczywiście powinny być zawinięte w woreczek. Na kosze na odpady przygotowane zostały naklejki informujące, że tu można wrzucić psie nieczystości.

 

Woreczki zamiast mandatów” to jeden z elementów szerokiej kampanii „Miasto to też Twój dom-sprzątaj po swoim psie”. W jej ramach za pomocą wielu narzędzi namawiamy, motywujemy i mobilizujemy mieszkańców do odpowiedzialności za swoje zwierzęta i sprzątania po nich. W tym roku przygotowaliśmy tabliczki na trawniki, naklejki na kosze na śmieci, specjalne zestawy dla społeczników, chcących czynnie zaangażować się w pomoc i dystrybucję naszych materiałów. Wspólnie z naszym partnerem Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym edukowaliśmy pasażerów jak bezpiecznie przewozić zwierzęta komunikacją miejską. W autobusach MPK jeździły nasze plakaty a na ekranach pojazdów emitowaliśmy animowane spoty. O akcji informowaliśmy też za pomocą billbordów – powiedziała Blanka Rdest–Dudak, Zastępca Dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublina.

 

materiał UM Lublin

Zostaw komentarz