fbpx

Wyjątkowa Akademia Odkryć Fotograficznych

27 września 2019
640 Wyświetleń
Laureat World Press Photo – Wojciech Grzędziński już w najbliższy wtorek 1 października otworzy w Lublinie wystawę “Bliżej domu boli bardziej”, tym razem nie we wnętrzach Centrum, tylko w plenerze.
Cytujemy tekst autora o wystawie: “Bliżej domu boli bardziej. Zawsze. Kiedy wojna jest daleko, gdzieś w kraju, do którego nie zapuszczamy się nawet na egzotyczne wakacje, gdy dotyka kogoś anonimowego, takiego Abdula Kowalskiego, to co nas to w sumie obchodzi. Ot, kolejny brutalny obraz jakich wiele. Po co więc tam jechać, po co pokazywać kolejny dramat? Otóż po to, żeby historie nie zostały zapomniane. Żebyś Widzu nie mógł powiedzieć, że nie wiedziałeś. Że to nie Twoja sprawa. Tak myśleli „sojusznicy” w 1939. To nie nasza sprawa. Trzy lata później raporty o Holokauście przechodziły niezauważone, bo wydawały się nierealne. Właśnie po to, żebyś Widzu zobaczył i miał świadomość. Żebyś pomógł, bo możesz pomóc. Zastanowić się. Poczytać. Choćby tyle. Powiedzieć znajomym: wiecie, tam w Jemenie, Syrii cierpią ludzie. Na Ukrainie trwa wojna, giną LUDZIE! A to już blisko domu… Chciałbym, żebyś Widzu zastanowił się, jak pragnąłbyś być potraktowany przez świat, gdy nad Twoim domem zacznie się wojna Po raz pierwszy opisy do zdjęć będą autorskie. Nie suche, faktograficzne, ale moje.” Kuratorem wystawy: jest Maks Skrzeczkowski.
Mobilna Galeria Fotografii jest projektem Akademii Odkryć Fotograficznych działającej w Centrum Kultury w Lublinie, w Pracowni Promocji Dziedzictwa Kulturowego. Misją Galerii jest propagowanie dobrej fotografii, która rozwija naszą wrażliwość i wiedzę o świecie. Projekt jest częścią działań Akademii, mających na celu powszechną edukację w dziedzinie tworzenia i percepcji obrazu fotograficznego, który jest obecnie jedną z najważniejszych form przekazu informacji. Celem projektu jest stworzenie  otwartej i przyjaznej  przestrzeni kontaktu między osobami i instytucjami zainteresowanymi fotografią. W ramach Mobilnej Galerii Fotografii planowane jest prezentowanie  sztuki fotografii wszędzie tam, gdzie organizatorzy znajdą partnerów.
Wojciech Grzędziński – (ur. 1980, w Warszawie). Fotoreporter. Laureat licznych konkursów fotograficznych; World Press Photo, Visa D’Or, NPPA, Sony World Photography Awards, Grand Press Photo i in. Autor zdjęcia roku 2009 i zdjęcia dekady (2014 rok) w konkursie BZWBK Press Photo. Juror ogólnopolskich i lokalnych konkursów fotograficznych. W fotografii interesuje się człowiekiem i emocjami. Wielokrotnie fotografował w strefach konfliktów zbrojnych oraz konsekwencje wojen. W latach 2011-2015 szef zespołu fotografów w Kancelarii Prezydenta RP i fotograf osobisty Prezydenta RP. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2014 i 2018. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Press Club Polska
foto Wojciech Grzędziński

Zostaw komentarz