fbpx

Wybielanie zębów – dr n. med. Krzysztof Krakowiak

27 czerwca 2018
3 127 Views

Zbliża się okres wakacji, czas wyjazdów, podróży i zdjęć. Telefonami komórkowymi dokumentujemy dzisiaj wszystko, przyrodę, architekturę, jedzenie i przede wszystkim ludzi. Tak zwane selfie to dzisiaj jedno z częstszych ujęć w naszych aparatach. Zdjęcia twarzy, zbliżenia z pełnym uśmiechem dopiero oglądane po wakacyjnych wojażach nasuwają refleksję, że wygląd naszych zębów pozostawia wiele do życzenia. Dlatego o efektowny uśmiech warto zadbać wcześniej.

Najprostszą metodą, aby poprawić jego wygląd, jest zabieg wybielania zębów. Można to robić metodami domowymi, stosując różnego rodzaju paski czy taśmy, które przyklejamy do zębów. W efekcie nieznaczne rozjaśnienie uzyskujemy po wielokrotnej żmudnej aplikacji. Dokładne przyklejenie jest trudne, paski się odklejają, przesuwają i niestety nie pokrywają całej powierzchni zęba. Dlatego w tej metodzie efekt końcowy jest daleki od oczekiwań.

Drugą grupą są tzw. nocne nakładkowe wybielania. W gabinecie przygotowana jest dla pacjenta indywidualna szyna, do której aplikuje się preparat wybielający. Szynę z żelem nosi się 6–8 godzin dziennie (najwygodniej jest to robić w trakcie snu, stąd też nazwa metody) przez 10–12 kolejnych dni. Zaletą metody jest to, że samo wybielanie możemy wykonywać w domu, wadą natomiast czas zabiegu (efekt uzyskujemy stopniowo po ok. 2 tygodniach noszenia) oraz zgłaszane przez część pacjentów dolegliwości bólowe podczas wybielania.

Kolejną, zdecydowanie preferowaną przez pacjentów metodą jest wybielanie gabinetowe. Niezależnie od stosowanego preparatu i firmy, zabieg wygląda podobnie. Procedurę rozpoczynamy od przeglądu jamy ustnej w celu usunięcia próchnicy zębów. Następnie pacjent poddawany jest zabiegowi higienizacji, tzn. usuwany jest kamień i osad nazębny. Jest to konieczne dla lepszej penetracji preparatu wybielającego. Następnie podczas właściwej wizyty wybielania, w celu uniknięcia podrażnienia tkanek miękkich, zabezpiecza się dziąsła płynną gumą. Preparat wybielający aplikuje się kilkukrotnie na okres 15 minut. Dodatkowym czynnikiem wzmacniającym wybielanie w tej metodzie jest użycie akceleratora w postaci światła emitowanego przez laser lub specjalną lampę. Zabieg wybielania jest całkowicie bezpieczny dla tkanek zębów (dochodzi jedynie do krótkotrwałej, odwracalnej demineralizacji szkliwa). Efekt wybielania jest natychmiastowy. Zaletą wybielania gabinetowego jest krótki czas przeprowadzanego zabiegu, jego skuteczność i praktyczna bezbolesność. U części pacjentów, którzy mają widoczne przebarwione wypełnienia kompozytowe, zalecana jest również po wybielaniu ich wymiana, tak aby dostosować ich kolor do rozjaśnionych zębów.

Natomiast po zabiegu pacjent powinien przez 10–12 dni zachować tak zwaną białą dietę, to znaczy powinien unikać spożywania pokarmów, które mają właściwości barwiące (czerwone wino, sok z czarnej porzeczki, mocna kawa czy herbata). Unikać też należy palenia papierosów.

To, w jakim stopniu zęby ulegną wybieleniu, zależy między innymi od początkowego koloru zębów i tzw. podatności na wybielanie, która jest różna u różnych pacjentów. Tym niemniej efekt wybielania jest widoczny zawsze. To, czy jest on trwały, zależy indywidualnie od higieny jamy ustnej czy późniejszego sposobu odżywiana. Przy zastosowaniu nowoczesnych metod wybielania w zasadzie nie ma przeciwwskazań do tego zabiegu.

Leave A Comment