fbpx

Zasmakuj w tradycji

5 października 2014
Komentarze wyłączone
758 Wyświetleń

Parowańce 2 Olga Michalec-ChlebikDo końca zmierza już pionierski projekt „Zasmakuj w Tradycji” opracowany przez trzy lokalne grupy działania – LGD „Kraina wokół Lublina”, LGD „Ziemia Biłgorajska” i LGD Ziemi Kraśnickiej. Idea projektu opiera się na organizowaniu warsztatów kulinarnych, podczas których wraz z uczestnikami odkrywamy dawne smaki, potrawy, przepisy… Niektóre już zapomniane, inne wciąż pamiętane i obecne na stołach w wielu domach na terenie naszej działalności. Istotne jest również wskazanie możliwości wykorzystania tradycyjnych potraw i samych produktów jako pomysłu na rozwijanie własnej przedsiębiorczości.

Na obszarze partnerskich LGD zaplanowano 57 warsztatów z wykorzystaniem produktów tradycyjnych. Odbyło się już 38 spotkań, z czego 17 na obszarze LGD „Kraina wokół Lublina”. We wrześniu wspólne poznawanie receptur i smaków będzie miało miejsce podczas spotkań z mieszkańcami gmin Bychawa, Jabłonna, Niemce, Wólka i Zakrzew. Wśród prezentowanych przez uczestniczki potraw królują pierogi w dziesiątkach odmian i smaków. Są też ciasta, chleby, ale również – kapusta z grochem, „kociołek chłopski”, „baleron białoruski”, parzybroda, zupy, racuchy, lemieszka, kulebiaki, kartacze, kiełbasy, piwo wiejskie, konfitury, szynka, kaszanki, pasztety, sery, kapusta z grochem i grzybami, nalewki, łoboda duszona ze śmietaną i wiele innych.

Potrawą cieszącą się popularnością nie tylko w powiecie lubelskim, ale na całej Lubelszczyźnie są kluski na parze podawane na słodko np. z sosem waniliowym lub musem malinowym. Albo tradycyjnie ze skwarkami. Niewielkie, nie tak bardzo kaloryczne i delikatne w smaku można przyrządzić w gronie rodziny, przyjaciół i dla niespodziewanych gości. Bo idea warsztatów „Zasmakuj w tradycji” opiera się również na integracji różnych środowisk i pokoleń, stąd podczas warsztatów takie zróżnicowanie wśród uczestników.

To, co innowacyjne w naszym projekcie, to udokumentowanie większości warsztatów w cyklu programów telewizyjnych pt. „Zasmakuj w Tradycji”. Od września kolejne odcinki programu można oglądać na antenie TVP Lublin w każdą niedzielę o godz.17.45. Prezentowane kilkunastominutowe reportaże to wędrówka m.in. przez powiat lubelski, podczas której oprócz tradycyjnych kulinariów można również poznać ciekawe miejsce, interesujących ludzi i ich pasje.

Z kolei to, co jeszcze przed nami, to wydanie pod koniec 2014 roku przewodnika kulinarnego „Zasmakuj w Tradycji”, który będzie zawierał opisy najciekawszych potraw tradycyjnych wraz z portretami miejsc i ludzi, związanych z kulinariami i historią opisywanych miejsc. Podsumowanie projektu będzie miało miejsce w styczniu.

Kluski na parze (pampuchy)

z Ćmiłowa

 

Składniki:
Kluski(na około 12–14 sztuk):
500 g mąki pszennej
250 ml ciepłego mleka
40 g świeżych drożdży
3 łyżki cukru
3 łyżki stopionego masła
2 małe jajka
szczypta soli

Kluski na parze (parowańce): Do naczynia wlać ciepłe mleko. Dodać cukier, łyżkę mąki i pokruszone drożdże. Wymieszać i odstawić w ciepłe miejsce do podrośnięcia na około 10–15 minut. Mąkę przesiać do miski, dodać sól i roztrzepane jajka. Wlać podrośnięte drożdże i zagniatać ciasto, stopniowo dodając stopione masło. W razie potrzeby podsypać mąką. Wyrobić luźne, elastyczne ciasto, miskę przykryć ścierką i odstawić do podrośnięcia w ciepłym miejscu na około 40 minut. Ciasto powinno podwoić objętość. Podrośnięte ciasto wyłożyć na wysypaną mąką stolnicę, delikatnie rozciągnąć i za pomocą szklanki wykrawać koła. Każde koło formować w kulkę i układać w parowarze (lub w garnku wyłożonym gazą lub nakładką do parowania) zlepieniem do dołu. Parować około 10–15 minut.

Tekst Jolanta Rymarz

Foto Olga Michalec – Chlebik

Komenatrze zostały zablokowane