fbpx

Zjazd Historyków Polskich

20 września 2019
1 035 Wyświetleń

Do Lublina przyjechało blisko 900 naukowców z całego świata, a to za sprawą jubileuszowego XX Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich. Uroczystość otwarcia została zainaugurowana przez prezydenta RP Andrzeja Dudę w Centrum Spotkania Kultur. Zjazdy organizowane są co 5 lat przez Polski Towarzystwo Historyczne. W Lublinie organizację wydarzenia wsparli  naukowcy z KUL i UMCS  oraz pracownicy Archiwum Państwowego w Lublinie. 

W ramach zjazdu odbywają się liczne prelekcje i dyskusje, które w tym roku zostały podzielone na pięć paneli:  „Dziedzictwo unii lubelskiej”, „Historia Polski z perspektywy kobiet”, „Historia w przestrzeni publicznej. Fenomen muzeów historycznych”, „Którędy do poznania przeszłości? Polska historiografia między X i XX PZPH”.

Ale dyskutowanie o historii  i przybliżanie jej problematyki to również imprezy towarzyszące, w tym „Festiwal Historii bez Liku”, który tworzą m.in. Targi Prasy i Książki Historycznej, wystawy przygotowane przez IPN i Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych, przegląd kina historycznego, czy strefa historycznych gier. Dodatkowo zostały zaplanowane – wioska historyczna i pokazy rekonstruktorów oraz wielkie widowisko historyczne na Arenie Lublin pt. „Bogowie Wojny”, które rozpocznie się w piątek 20 września o godz. 20.00., i w którym weźmie udział ponad 200 członków grup rekonstrukcyjnych. 

foto Viktoriia Berezniak

Zostaw komentarz