fbpx

Złoto i srebro dla lubelskich wynalazków w Genewie

16 kwietnia 2019
956 Wyświetleń

Mechanizm regulacyjny cylindra nastawnego wytłaczarki jednoślimakowej oraz mobilne urządzenie plazmowe zostały docenione na 46. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków „Geneva Inventions”, która odbyła się w Szwajcarii 10-14 kwietnia.

Mechanizm regulacyjny cylindra nastawnego wytłaczarki jednoślimakowej otrzymał złoty medal. To rozwiązanie naukowców z Polski i Portugalii, opracowane w ramach projektu Newex.

Wytłaczarki ślimakowe znajdują zastosowanie w przetwórstwie materiałów polimerowych, żywności i związków farmaceutycznych. Częstym problemem w takich urządzeniach są wahania przepływu materiału spowodowane nieregularnym jego transportowaniem w układzie uplastyczniającym. Materiały te zawierają wiele składników dodatkowych, które pogarszają właściwości przetwórcze i utrudniają przetwórstwo w klasycznych wytłaczarkach. Zasilanie wytłaczarek takim materiałem staje się niestabilne i nieefektywne.

– Nasz wynalazek umożliwia regulację długości rowków w cylindrze wytłaczarki w czasie trwania procesu wytłaczania, co wpływa na wydajność procesu i poziom ciśnienia wytłaczanego materiału. Zwiększenie długości rowków zmienia warunki pobierania materiału oraz powoduje wzrost wydajności i ciśnienia materiału. Efektem jest ustabilizowanie się przepływu. Dodatkowo, możliwość uzyskania cylindra bez rowków w początkwej fazie wytłaczania, zmniejsza opór przepływu tworzywa, co pozwala na zastosowanie silnika napędowego ślimaka o mniejszej mocy. Kolejna zaleta to możliwość usuwania zalegającego w rowkach materiału – podsumowuje prof. Janusz Sikora z Katedry Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych Wydziału Mechanicznego PL.

Z kolei zespół prof. Joanny Pawłat, złożony z młodych naukowców mgr inż. Michała Kwiatkowskiego i mgr inż. Piotra Terebuna z Zakładu Technologii Plazmowych i Energii Odnawialnej na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki PL, skonstruował mobilne urządzenie do plazmowania na potrzeby rolnictwa i przemysłu spożywczego. Wynalazek zdobył srebrny medal.

– Obróbka plazmą posiada wiele zalet. Jest skuteczna i efektywna, zaś w porównaniu z metodami tradycyjnymi cechuje się niską toksycznością. Jest to ważne szczególnie w gospodarstwach ogrodniczych i sadowniczych, które chcą uzyskać certyfikaty upraw ekologicznych, a posiadają ograniczone możliwości lub całkowity zakaz stosowania środków chemicznych – mówi prof. Joanna Pawłat, kierownik Zakładu Technologii Plazmowych i Energii Odnawialnej.

Wynalazek zmniejsza ilość patogennych mikroorganizmów: bakterii i grzybów, pozwala na zachowanie wymiany gazowej w tkankach, wpływa pozytywnie na tworzenie kallusa, wspomagając tym samym gojenie ran oraz ukorzenianie pędów oraz wydłuża przydatność do spożycia świeżych soków niepasteryzowanych. Działanie plazmą ma działanie stymulujące na organizm roślinny i przyśpiesza kiełkowanie nasion.

Zespół prof. Pawłat wyróżniono w Genewie po raz drugi, poprzednio ich dysza plazmowa otrzymała srebro w 2016 roku.

 

Zostaw komentarz