fbpx

Zmieniliśmy oblicze regionu

29 maja 2014
Komentarze wyłączone
799 Wyświetleń

3056_GrabczukZ Krzysztofem Grabczukiem, Wicemarszałkiem Województwa Lubelskiego, rozmawia Damian Miechowicz

 

– Lubelszczyzna inaczej wyglądała 10 lat temu, inaczej wygląda dziś, a mimo to nie brakuje sceptyków, zwłaszcza wśród starszych osób. Jak wygląda podsumowanie naszego uczestnictwa w Unii Europejskiej?

– Przede wszystkim dzięki funduszom europejskim zmieniamy oblicze naszego województwa. Z jednej strony dokańczamy inwestycje, które ciągnęły się przez wiele lat, tu za przykład niech posłuży Teatr w Budowie w centrum Lublina, zaś z drugiej – rozpoczynamy i finalizujemy to, o czym marzyliśmy przez dziesięciolecia, jak chociażby lotnisko w Świdniku, obwodnicę Lublina, nowe drogi, chodniki, ścieżki rowerowe i setki innych przedsięwzięć. Nawet jeśli niektórzy tego jeszcze nie odczuwają, taki „odnowiony” region staje się miejscem, którym coraz bardziej interesują się zewnętrzni inwestorzy. W niedługim czasie przyniesie to kolejne, bardzo wymierne korzyści.

 

– Jakie to będą korzyści?

– Przede wszystkim nowe miejsca pracy.

 

Teatr w Budowie– Zamyka się okres dofinansowania za okres 2007–2014. Czas na podsumowanie. Czy ma Pan poczucie właściwie wykorzystanych funduszy?

– Jako województwo poradziliśmy sobie z tym bardzo dobrze, czego dowodem jest chociażby niedawna nagroda w wysokości ponad 80 mln zł za sprawne wydatkowanie środków w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Taki bonus dostaliśmy zresztą nie pierwszy raz…

 

– Jak ocenia Pan efektywność działania lubelskich przedsiębiorców w poprzednim okresie dofinansowania i jak to rokuje w aspekcie kolejnej perspektywy finansowej?

– Kiedy w poprzedniej kadencji sprawowałem funkcję marszałka i podjąłem decyzję o tym, że co czwarte euro trafi do firm z naszego regionu, z miejsca pojawiło się wielu oponentów, którzy zarzucali mi, że chcę wspierać prywatny biznes. Na szczęście ten biznes stanął na wysokości zadania i potrafił świetnie wykorzystać szansę, jaką stworzyły fundusze unijne, wydając na inwestycje przeszło 2 mld zł i tworząc setki nowych miejsc pracy. Wierzę, że w nowej perspektywie będzie jeszcze lepiej, tym bardziej że przy konstruowaniu nowego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego z pozostałymi członkami zarządu województwa ustaliliśmy trzy główne priorytety: miejsca pracy, miejsca pracy i jeszcze raz miejsca pracy.

 

Obwodnica 1– Czy już na tym etapie można przewidzieć wymierne efekty tego planu?

– Nad szczegółami cały czas pracujemy, jednak już wiadomo, że ze wspólnej unijnej kasy otrzymamy aż 2 mld 230 mln euro, co pod względem wysokości dostępnych środków plasuje nasze województwo na szóstym miejscu w kraju. Dodatkowo ta kwota to o ponad 500 mln euro więcej niż przyznano nam siedem lat temu! Kolejną niezwykle ważną sprawą jest to, że w 14 tzw. obszarach wsparcia RPO WL na lata 2007–2020 na samo tylko podniesienie konkurencyjności naszych firm przeznaczymy 291 mln euro, a więc przeszło 1 mld 164 mln zł. Wsparciem tego procesu mają być m.in. badania i innowacje, na które będziemy mieli ponad 180 mln zł, szkolenia dla pracowników i różne działania związane ze zdobywaniem nowego zawodu, na co zarezerwowano 248 mln zł, a także bezpośrednie nakłady na nowe miejsca pracy w wysokości około 324 mln zł. Proszę mi wierzyć, będzie dobrze.

– Trzymam za słowo. Dziękuję za rozmowę.

Komenatrze zostały zablokowane