fbpx
Lipowa

Zostają drzewa przy Lipowej w Lublinie

22 czerwca 2020
647 Wyświetleń

Kolejne analizy dokumentacji pozwolą na zmiany projektu – to efekt rozmów Miasta z projektantem przebudowy ul. Lipowej.W efekcie tych prac żadne drzewo z ul. Lipowej nie będzie wycięte, a do przesadzenia pozostaną jeszcze 4 drzewa widoczne przy centrum handlowym.

 Jak już wielokrotnie podkreślałem, zależy nam na ochronie jak największej liczby drzew. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami na każdym etapie wykonawczym inwestycji przyglądamy się każdemu drzewu. Takim przykładem jest to rosnące na rogu ulic Lipowej i Marii Curie-Skłodowskiej, które po naszych rozmowach z projektantami i wprowadzeniu korekt uda się ocalić. Ulicę Lipową przebudowujemy dla mieszkańców Lublina i ta inwestycja musi godzić różne ich potrzeby. Wierzę, że wypracowane rozwiązania zostaną zaakceptowane przez wszystkie strony – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Pierwotny plan projektanta zakładał, że z ul. Lipowej zniknie 30 drzew. Do wycinki przeznaczył 11 drzew, a 19 do przesadzenia. By ochronić jak największą liczbę drzew, Prezydent Miasta Lublin polecił, by projektanci, Zarząd Dróg i Mostów oraz Miejski Architekt Zieleni przeanalizowali ponownie dokumentację projektową. W efekcie tych prac liczba drzew do przesadzenia zmniejszyła się do 14, a 6 drzew pozostało do usunięcia ze względu na kolizję z chodnikiem i azylami dla pieszych. Kolejne analizy i rozmowy z projektantami, w których firma wykonawcza została zobowiązana do ograniczenia w jak największym stopniu ilości drzew przeznaczonych do wycinki, doprowadziły do kompromisu i pozwoliły ochronić kolejne drzewa. Ostatecznie żadne drzewo z ul. Lipowej nie będzie wycięte, a pozostałe przy centrum handlowym będą przesadzone ze względu na realizację prawoskrętu do centrum handlowego. Na etapie wykonawczym przebudowy ul. Lipowej, we wrześniu, przy wytyczaniu przebiegu tego odcinka inwestycji, projektant wprowadzi korekty w postaci zmiany przebiegu pasów. W tej chwili trwają analizy formalne i techniczne projektu, które ostatecznie potwierdzą, jakie rozwiązania będą zastosowane.


We wtorek, 23 czerwca przy ul. Lipowej, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju – Artur Szymczyk spotka się z mieszkańcami, by omówić zmiany wprowadzone w projekcie przebudowy oraz kwestie utrzymania zieleni w tym rejonie. (UM Lublin)

foto Klaudia Olender

Zostaw komentarz