fbpx
WAŻNE
IKEA inwestuje pół miliarda złotych (20 lutego, 2024 4:43 pm)
LPEC podsumowuje rok 2023. (20 lutego, 2024 4:38 pm)
Ile kosztuje wynajęcie billboardu w Lublinie? (30 stycznia, 2024 11:30 pm)
Lublin – mieszkania na sprzedaż (16 stycznia, 2024 7:09 pm)
Wyjątkowy Jarmark na Rybnej (15 grudnia, 2023 3:38 pm)

22. Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu

22 lipca 2021
613 Wyświetleń

W dniach 8 – 15 sierpnia b.r. Zwierzyniec zamieni się w filmową stolicę Roztocza i Polski Wschodniej. Po raz 22. odbędzie się tu Letnia Akademia Filmowa. Po trudnym ze względu na pandemię ubiegłym roku i tzw. hybrydowej odsłonie wydarzenia, kinomani na pewno ucieszą się ze spotkania na żywo.

Spodziewać się można dobrych tytułów filmowych i uznanych twórców kina. Odbędą się projekcje 150 filmów w 16 cyklachm.in: „Szwedzki tygiel”, „Prosto z Roztocza”, „Prosto z Roztocza”, „Filmy w sieci”, „W polskim obiektywie”, „Młodzi duchem”. Natomiast na zakończenie 22. odsłony Letniej Akademii Filmowej będzie można obejrzeć film „Zło nie istnieje” – czesko-irańsko-niemiecką produkcję nagrodzoną w ubiegłym roku Złotym Niedźwiedziem za najlepszy film na Berlinale.

LAF uroczyście rozpocznie premiera filmu w reż. Aleksandra Pietrzaka „Czarna owca”. Film opowiada o rodzinie, w której tylko pozornie wszystko układa się jak należy. Po projekcji z widzami zgromadzonymi w Kinie „Skarb” spotkają się aktorzy: Arkadiusz Jakubik, Agata Różycka i Kamil Szeptycki oraz reżyser.

W tym roku gośćmi Letniej Akademii Filmowej będą reżyserka Dorota Kędzierzawska (cykl „Jestem” z najnowszym „Żużlem” i warsztaty masterclass), reżyser Magnus von Horn (z obsypanym nagrodami „Sweat”), Maciej Bochniak (retrospektywa filmowa na czele z głośną „Magnezją” i mniej znanymi tytułami), aktorka Roma Gąsiorowska (zobaczymy ją w „Amatorach”), reżyser Maciej Barczewski i aktor Rafał Zawierucha (z przedpremierową projekcją „Mistrza”), aktorka i reżyserka Hanka Brulińska (polska premiera „Maski” w jej reżyserii), reżyser Grzegorz Zariczny (z „Prostymi rzeczami”), Łukasz Machowski i Katarzyna Machałek (spotkanie po projekcji dokumentu „Jeden marzy, drugi nie”). Z twórcami rozmowy prowadzić będą tradycyjnie krytyk filmowy Łukasz Maciejewski oraz dziennikarz filmowy i dyrektor artystyczny LAF Ryszard Jaźwiński.

Podczas Akademii odbędzie się tradycyjnie Konkurs Prelegentów Filmowych. Nie zabraknie koncertów. Na scenie na dziedzińcu Browaru Zwierzyniec zagra i zaśpiewa m.in. słynna Orkiestra Świętego Mikołaja. Dla miłośników podróżowania, pasjonatów pieszych wędrówek, przejażdżek rowerowych i spływów kajakowych odbędą się spotkanie z Arkadiuszem Winiatorskim i Olą Synowiec, którzy opowiedzą o nietypowym pokonaniu Ameryk. Organizatorem 22. Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu jest obecnie Fundacja Filmowa Warszawa.

(ann)

Zostaw komentarz