fbpx

23. Międzynarodowe Spotkania z Piosenką online

9 grudnia 2020
544 Wyświetleń

23. Międzynarodowe Spotkania z Piosenką wpisują się w świętowanie online trzydziestolecia Nieprzetartego Szlaku, bo „30 lat minęło”, a piosenka jest jak dobra wróżka. Impreza staje się miejscem na muzykowanie i muzykoterapię, na swobodną ekspresję i głębszą analizę stosowanych metod, na dobrą zabawę i podnoszenie kompetencji.

Tym razem odbędzie się w terminie 11 – 12 grudnia na: fanpage “Nieprzetarty Szlak” na Facebooku, platforma Zoom.

Spotkania z Piosenką bardzo szybko, oprócz samych prezentacji wokalnych, wzbogacone zostały o warsztaty z różnych dziedzin arteterapii dla uczestników i instruktorów. Wyraźna zmiana nastąpiła w momencie, gdy impreza muzyczna połączona została z Międzynarodową Konferencją Naukową „Od Teatru do Terapii” i realizowana na terenie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (w latach 2005-2008). Kolejnym etapem stała się współpraca z Krzysztofem Stachyrą, muzykoterapeutą, wykładowcą Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Dzięki niemu w imprezę zaczęli włączać się studenci muzykoterapii. Kolejne lata przynosiły współpracę z różnymi muzykami, m.in. Anastasiya Voytiuk, Tomasz Deutryk, Łukasz Jemioła.

W tegorocznym programie Spotkań przewidziane są 4 wejścia ze Studia festiwalowego realizowane na platformie Zoom, co daje nowe możliwości uczestnictwa nawet z najbardziej niespodziewanych miejsc. W piątkowe przedpołudnie nauczyciele będą mogli zaproponować uczniom wspólne śpiewanie i muzykowanie w zupełnie nietypowej formie. Sobotnie przedpołudnie otwiera przestrzeń na „Rodzinne muzykowanie” podczas warsztatów muzycznych dla dzieci wraz z całą rodziną. Wejścia popołudniowe w piątek i sobotę dają możliwość instruktorom, nauczycielom, muzykoterapeutom poznać nowe metody pracy, dzięki warsztatom i webinarom podnoszącym ich kwalifikacje.

Dominika Dopierała z Poznania przybliży proces muzykoterapii w podejściu Nordoff Robbins, które opiera się na wspólnym muzykowaniu, improwizacji dając przestrzeń do muzykoterapii społecznościowej. To będzie okazja do interaktywnego doświadczenia zespołowego tworzenia muzyki.

W tym roku koncentrujemy się na tworzeniu muzyki z wykorzystaniem niecodziennych instrumentów. Sylwia Lasok z Rodziną zaproponuje nam skorzystać z tego co mamy w każdym domu – garnek, łyżki… Zaś Jarosław Marciszewski opowie, jak tworzyć muzykę na kieliszkach, misach czy innych przedmiotach nie kojarzonych z muzyką – jak to robią w zespole „Remont Pomp” z Gdańska. Możliwości perkusyjne ciała poznamy na warsztatach z Joanną Stanowską – mówi Agnieszka Wojnarowska-Śmietana z Fundacji Nieprzetartego Szlaku.

Recital Mateusza Dudka odbędzie się na żywo ze Studia festiwalowego. Będzie to okazja, aby posłuchać naszego lubelskiego Artysty, ze spektrum autyzmu, który sam komponuje muzykę, pisze teksty, gra na pianinie, śpiewa i koncertuje.

W Studio festiwalowym nie zabraknie animacji, wspólnego śpiewania i muzykowania. Będą występy zarówno solistów jak i grup muzycznych; recitale, koncerty, improwizacje. Przewidziane są występy na żywo, rozmowy z Artystami, ale będzie można także posłuchać nagrań archiwalnych z poprzednich edycji oraz wspominać hity Nieprzetartego Szlaku.

Wśród uczestników Spotkań widoczna jest ogromna różnorodność Artystów Nieprzetartego Szlaku – są to zarówno dzieci i młodzież szkolna, jak i dorosłe osoby, a także osoby starsze. Zaprezentują się grupy oraz soliści z Lublina, Wrocławia, Opoczna, Sanoka, Świdnika…, a także z Ukrainy i Białorusi oraz gościnnie grupa z Litwy. Niektórzy Artyści są stałymi uczestnikami Spotkań z Piosenką – Łukasz Lisek z Janowicy wystąpi po raz 15, grupa „Ach to my” ze Świdnika po raz 9, zaś Akademia Artystyczna z Lublina występuje systematycznie od 2011 roku. W programie występów będzie można usłyszeć znane polskie przeboje, utwory anglojęzyczne oraz projekty autorskie.

Wydarzenie realizowane będzie online na platformie Zoom (obowiązuje limit 100 osób), a webinary i studio festiwalowe będą dodatkowo streamowane poprzez portal Facebook. Na warsztaty i webinary obowiązuja dodatkowe zapisy z możliwością uzyskania zaświadczenia. Organizatorzy zachęcają osoby zainteresowane uczestnictwem w Spotkaniach do zapisania się do wydarzenia na Facebooku. Można też wejść na stronę www.nieprzetartyszlak.eu, gdzie podczas festiwalu publikowane będą linki. Część wydarzeń będzie tłumaczona na PJM.

– Nowością w tym roku jest akcja wspólnego „Pisania piosenki na Spotkania z Piosenką!” Na profilu facebookowym Fundacji Nieprzetartego Szlaku, w komentarzach pod postem każdy możne wpisać swoje propozycje wersów. Łukasz Jemioła skomponuje muzykę i zaśpiewa improwizowaną piosenkę razem z nami, podczas finału Spotkań w sobotę 12 grudnia! – mówi Karolina Czajka z Fundacji Nieprzetartego Szlaku.

Spotkania z Piosenką mają inkluzywny charakter, gdzie wszelkie podziały znikają, a pozostaje jedynie spontaniczna twórczość, radość wspólnego muzykowania i bycia razem. Nawet podczas 30. SANS online uczestnicy łącząc się na Zoomie śpiewali razem. Mimo zamknięcia w domach, aby nie czuć się samotnym, można razem pośpiewać. „Przyłącz się do nas i zaśpiewaj z nami; Niech ta piosenka płynie między podziałami”

W festiwalowym spocie to właśnie Łukasz Jemioła improwizuje, śpiewa i zaprasza do udziału w 23. Spotkaniach z Piosenką Nieprzetartego Szlaku: „Więc bądźmy razem tym razem w onlajnie.

Bo przecież w onlajnie też może być fajnie.”

Link do spotu: https://fb.watch/2fUfekbiTT/

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/882527395851696

Strona www: http://nieprzetartyszlak.eu/

Fanpage: https://www.facebook.com/FundacjaNieprzetartegoSzlaku

Źródło: Fundacja Nieprzetartego Szlaku

Zostaw komentarz