fbpx

50 lat Sceny Plastycznej KUL

2 października 2020
509 Wyświetleń

W tym roku Scena Plastyczna Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego obchodzi swoje 50-lecie. Uroczyste otwarcie jubileuszu autorskiego teatru profesora Leszka Mądzika miało miejsce 25 września w auli Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Obchody uświetniła premiera spektaklu „Kres”, do którego muzykę skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz. Drugiego dnia jubileuszu odbyło się spotkanie kompozytora z Anną Marią Jopek, poprowadzone przez jubilata. Warto przypomnieć, że artystka napisała muzykę do jednego ze spektakli Leszka Mądzika, a także występowała w nim.

Jubileuszowi towarzyszą wystawy: scenografii Sceny Plastycznej KUL w Muzeum Uniwersyteckim KUL (czynna do 23.12.2020), fotografii Leszka Mądzika zatytułowana „Z mroku” w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie (czynna do 22.11.2020) oraz ekspozycja „Leszek Mądzik i Ethos” w Collegium Norvidianum, KUL Atrium (czynna do 30.10.2020).

Scena Plastyczna Leszka Mądzika, założona w 1969 roku, jest bardzo ważnym punktem na teatralnej mapie Polski. To teatr eksperymentalny, otwarty na poszukiwanie nowych środków ekspresji w materii scenicznej. Artysta, który jest zarówno reżyserem jak i scenografem, stworzył teatr bez słów. Spektakl buduje światłem, plastyką, przestrzenią, z udziałem nielicznych postaci. Obrazom towarzyszy muzyka, wzmagająca dramaturgię i współtworząca aurę mistycyzmu.

W ciągu 50 lat Scena Plastyczna KUL wystawiła ponad 20 spektakli, odnosząc sukcesy w kraju i za granicą, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Jubileusz teatru jest niezwykle doniosłym wydarzeniem o wymiarze historycznym.

Obecnie w Dziale Komunikacji KUL powstaje wydawnictwo okolicznościowe poświęcone Scenie Plastycznej KUL, które zawierać będzie bogatą dokumentację fotograficzną działalności tego wyjątkowego i fascynującego teatru.

Anna Ignasiak

Foto: Jubileusz Sceny Plastycznej KUL, od lewej Jan Kanty Pawluśkiewicz, Leszek Mądzik, fot. Tomasz Koryszko, Archiwum KUL.

Zostaw komentarz