fbpx
niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady na Majdanku.

76. rocznica likwidacji KL Lublin

20 lipca 2020
917 Wyświetleń

22 lipca mija 76 lat od likwidacji niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady na Majdanku. 

W rocznicę tego wydarzenia o godzinie 12:00 przedstawiciele Państwowego Muzeum na Majdanku złożą kwiaty i zapalą znicze pod Mauzoleum wspominając ofiary. Ze względów bezpieczeństwa sanitarnego nie są organizowane oficjalne uroczystości upamiętniające. Wszystkie osoby, urzędy i instytucje, które będą chciały oddać hołd ofiarom, tego dnia będą miały taką możliwość z zachowaniem zasad dystansu społecznego oraz z uwzględnieniem regulacji wprowadzonych na terenie Muzeum w związku z pandemią COVID-19. 

Jednocześnie w Centrum Obsługi Zwiedzających otworzona zostanie ekspozycja „Ogrodnik z III pola”, poświęcona Jerzemu Kwiatkowskiemu (1894–1980), byłemu więźniowi Konzentrationslager Lublin. Doktor praw, wojskowy, bankowiec i przedsiębiorca z Warszawy miał to szczęście, że przeżył trwające blisko półtora roku osadzenie za drutami. Co więcej, znalazł w sobie siłę i umiejętności, aby tuż po wyzwoleniu spisać wszystko, co było jego udziałem na Majdanku. Wystawa monograficzna przybliża losy pochodzącego z Kresów Wschodnich II Rzeczpospolitej polskiego inteligenta, opowiada o jego domu rodzinnym, a także o tym, jak doszło do powstania jednej z najważniejszych dla historii niemieckiego obozu na w Lublinie relacji. Ekspozycję tworzą archiwalia i zdjęcia ze zbiorów Państwowego Muzeum na Majdanku oraz Hoover Institution Library and Archives w Stanach Zjednoczonych. W gablotach znajdą się oryginalne dokumenty, zdjęcia rodzinne i pamiątki przechowywane przez Kwiatkowskiego w jego ostatnim nowojorskim mieszkaniu. Wystawa będzie dostępna do końca lutego 2021 r. oraz w wersji online. 

To wydarzenie upamiętnione będzie również działaniami w internecie. Przez cały dzień w mediach społecznościowych będziemy publikować materiały, w których byli więźniowie wspominają moment likwidacji obozu. Opowiemy też o udanych ucieczkach z ostatniego marszu ewakuacyjnego. 

Ewakuacja obozu na Majdanku rozpoczęła się już w kwietniu 1944 roku. Do ostatnich chwil załoga SS zacierała ślady zbrodni: rozbierano baraki, palono zwłoki i dokumenty z kancelarii obozu. 22 lipca około godziny 16.00 więźniów ustawiono w kolumnie marszowej. Osadzonych z V pola, chłopów z biłgorajskiego i jeńców sowieckich pozostawiono w obozie. W ostatniej chwili Niemcy podpalili krematorium, którego pożar miał zatrzeć ślady egzekucji więźniów z więzienia Gestapo na Zamku w Lublinie. Około godz. 18.00 kolumna ruszyła w stronę Zemborzyc.

Źródło: Państwowe Muzeum na Majdanku

Czytaj też: Przewodnik po Lublinie – śladami lubelskich arian

Zostaw komentarz