fbpx

77. rocznica likwidacji KL Lublin

20 lipca 2021
523 Wyświetleń

Tegoroczną rocznicę likwidacji niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku, Państwowe Muzeum na Majdanku organizuje pod tytułem „Polscy więźniowie. 33 miesiące na Majdanku – opowieść o doktorze Janie Klonowskim” . 22 lipca minie 77 lat od kiedy obóz zakończył funkcjonowanie.

W najbliższy czwartek, o godzinie 12.00 na terenie Muzeum odbędzie się ceremonia upamiętniająca ofiary KL Lublin. Przy Pomniku-Mauzoleum zostaną złożone kwiaty i znicze. Państwowe Muzeum na Majdanku zorganizowało również wydarzenia towarzyszące uroczystościom.

O godzinie 9.15 rozpocznie się bezpłatne zwiedzanie tematyczne ekspozycji muzealnej z przewodnikiem. Podczas oprowadzania „Śladami dr. Jana Klonowskiego” będzie można poznać sylwetkę polskiego więźnia, lekarza, który organizował obozową aptekę, a także dowiedzieć się jak odważne były postawy osadzonych w obozie medyków, których wsparcie i pomoc niejednokrotnie były na wagę życia współwięźniów.

Podczas wykładu on-line „Lipiec 44. Likwidacja obozu na Majdanku” ostatnie chwile funkcjonowania KL Lublin przeanalizuje dr Krzysztof Tarkowski z Archiwum Państwowego Muzeum na Majdanku. Opowie o losach ludzi, co działo się z dokumentami, o walkach o Lublin i momencie wejścia mieszkańców miasta na teren opuszczonego przez niemiecką załogę obozu. Wykład odbędzie się za pośrednictwem muzealnej strony na Facebooku o godzinie 17.00.

(ann)

Zostaw komentarz