fbpx

Złota Pinezka dla Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

31 lipca 2020
1 230 Views

Google przyznaje Złote Pinezki – wyróżnienie dla najbardziej docenionych przez użytkowników Map Google atrakcji turystycznych w każdym z województw. W województwie lubelskim nagrodę otrzymuje Muzeum Zamoyskich w Kozłówce – wyjątkowe miejsce, dawna siedziba arystokratycznych rodów Bielińskich i Zamoyskich, położone w otulinie Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego.

31 lipca 2020 r. – Mapy Google zostały uruchomione w lutym 2005 roku i od tego czasu pomagają użytkownikom znajdować informacje o interesujących ich miejscach, firmach czy instytucjach z całego świata. Dziś z usługi korzysta już ponad miliard użytkowników z różnych zakątków globu. Z biegiem lat do Map Google dodano ponad 200 milionów miejsc, z kolei użytkownicy każdego dnia publikują w usłudze ponad 20 milionów wpisów: wskazówek, opinii, zdjęć i informacji.

To właśnie dzięki opiniom użytkowników Map, Google wyłonił jedno najlepiej oceniane miejsce w każdym z 16 województw, które otrzyma statuetkę Złotej Pinezki. Dziś ogłasza laureata Złotej Pinezki w województwie lubelskim – Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Ta późnobarokowa rezydencja magnacka, dawna siedziba arystokratycznych rodów Bielińskich i Zamoyskich, położona jest w otulinie Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego. I właśnie to miejsce najlepiej ocenili użytkownicy Map i otrzymuje ono statuetkę z okazji 15. rocznicy uruchomienia Map Google.

Z okazji 15. rocznicy uruchomienia Map Google postanowiliśmy przyznać statuetki – Złote Pinezki. To szczególne wyróżnienie, bo chociaż przyznane przez nas, to tak naprawdę nagroda w imieniu samych podróżników i użytkowników Map. To właśnie dzięki ich ocenie i zaangażowaniu mogliśmy wyłonić jedną atrakcję turystyczną w każdym z województw – miejsce szczególne i warte odwiedzenia. A takim – w województwie lubelskim – okazało się Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Gratulujemy całemu zespołowi, który zarządza i opiekuje się tym wyjątkowym obiektem. Mamy nadzieję, że każdy, kto odwiedzi ziemię lubelską, zarezerwuje sobie czas, by zwiedzić ten piękny pałac i podziwiać kunszt wykonania nawet najmniejszych detali, a także zrelaksować się w otaczających Muzeum ogrodach. Zachęcamy też do odkrywania okolic, tych bliższych i dalszych, tych znanych i tych mniej oczywistych – a także do wspierania swoich ulubionych miejsc poprzez dzielenie się opiniami, wskazówkami lub zdjęciami na Mapach. Na pewno ludzie je prowadzący, obojętnie, czy są to atrakcje turystyczne, restauracje czy lokalne firmy to docenią – powiedziała Elżbieta Różalska z Google Polska.

Za projekt Pałacu z Kozłówce odpowiada prawdopodobnie włoski architekt Józef II Fontana, któremu rezydencja zawdzięcza swój późnobarokowy styl. Rezydencja szczęśliwie przetrwała wojnę i zachowała wystrój z przełomu XIX i XX wieku, zachowując nieporównywalny z żadnym zabytkiem w Polsce stopień autentyzmu. Muzeum Zamoyskich w Kozłówce obecnie ma już ponad 4 tysiące opinii na Mapach Google, a średnia ocen wynosi 4,7.

Jesteśmy bardzo dumni z tego wyróżnienia i dokładamy wszelkich starań, aby turyści odwiedzający Muzeum Zamoyskich w Kozłówce mogli dotknąć tu historii, poczuć się dobrze i opowiedzieć innym, na przykład w internecie, o magii tego miejsca – powiedziała Anna Fic-Lazor, dyrektor Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Wyjątkowi przewodnicy

Do wspólnego poznawania turystycznych perełek Polski, Google zaprosił 8 twórców znanych ze swojej ciekawości świata i zamiłowania do podróży. Są to: Krzysztof Adamek (@krzysztof_adamek), Victor Borsuk (@victorborsuk), GDZIE BĄDŹ (@gdziebadz), Globstory (@globstory), Szpilki w Plecaku (@szpilkiwplecaku), Travelicious (@traveliciouspl), Travelover (@travelover.pl) i Wędrowne Motyle (@wedrownemotyle). Każdy twórca przedstawia na swoim profilu dwa miejsca wyróżnione Złotą Pinezką, zachęcając do odkrywania Polski, a także do wspierania ulubionych miejsc poprzez pozostawianie opinii na Mapach. Muzeum Zamoyskich w Kozłówce przedstawia swoim obserwującym Patrycja Jaskot, czyli Travelover.

Pałac w Kozłówce to jeden z najlepiej zachowanych zespołów pałacowych w Europie. Miłośnicy sztuki będą mieli czym nacieszyć oko, szczególnie ze względu na imponującą kolekcję malarstwa. Ale nie tylko! Na terenie kompleksu znajduje się jedyna w Polsce Galeria Sztuki Socrealizmu, znana jako Muzeum Socrealizmu. To wyjątkowe miejsce otrzymuje dziś Złotą Pinezkę Map Google i mam nadzieję, że będzie punktem obowiązkowym w planie zwiedzania dla wszystkich odwiedzających województwo lubelskie – komentuje Patrycja Jaskot, dziennikarka i autorka bloga Travelover.pl

Do tej pory przyznano 7 Złotych Pinezek. W województwie pomorskim otrzymał ją Zamek w Malborku, w województwie zachodniopomorskim Wały Chrobrego, w województwie warmińsko-mazurskim Mosty w Stańczykach, w województwie podlaskim Pałac Branickich w Białymstoku, w województwie kujawsko-pomorskim Żywe Muzeum Piernika, w województwie dolnośląskim ZOO Wrocław Afrykarium, a w województwie lubuskim Międzyrzecki Rejon Umocniony – Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie.

Informacje o kolejnych laureatach i przyznanych statuetkach będzie można znaleźć na blogu Google (tutaj) i profilu na Facebooku (tutaj), a także na profilach twórców. 

Odkrywanie Polski

Analiza trendów w wyszukiwarce Google wskazuje, że Polacy nie stracili zainteresowania podróżami. Zmieniły się jednak ich preferencję oraz styl podróżowania. Miejsca i atrakcje w kraju cieszą się zdecydowanie większym zainteresowaniem (wzrost udziału polskich destynacji z 60% wyszukiwań podróżniczych w maju i czerwcu 2019 r. do 84% w maju i czerwcu 2020 r.). Kategoria związana z atrakcjami turystycznymi zaczęła rosnąć od drugiej połowy kwietnia (od maja do końca czerwca wzrost wyszukiwań w kategorii atrakcji zauważalny był już na poziomie 12%). Ponadto zauważalny jest wzrost zainteresowania miejscami blisko natury, zielonymi miejscami poza miastami, takimi jak parki narodowe (wzrost o 62% rok do roku) oraz spadek wyszukiwań popularnych i często zatłoczonych miejsc takich jak kurorty wakacyjne czy parki rozrywki.

W województwie lubelskim wśród najczęściej wpisywanych atrakcji w wyszukiwarce Google znalazły się takie miejsce jak: Muzeum Wsi Lubelskiej, Wąwóz Korzeniowy Dół, Góra Trzech Krzyży, Centrum Spotkania Kultur, Rezerwat przyrody Nad Tanwią, Zespół Zamkowy w Kazimierzu Dolnym, Poleski Park Narodowy, Muzeum Czartoryskich w Puławach i Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Największe wzrosty, w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku, odnotowały: Rezerwat przyrody Nad Tanwią (wzrost o 86% rok do roku), Poleski Park Narodowy (66% r-d-r) i Muzeum Czartoryskich w Puławach (65% r-d-r).

Źródło: Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Czytaj też: Wybierz #KierunekLubelskie

Leave A Comment