fbpx

Bitwa o kulturę. Teatr w Polsce: kilka rewolucji naraz

25 maja 2021
659 Wyświetleń

Teatr Stary w Lublinie zaprasza na kolejną Bitwę o Kulturę 25.05.2021 (wtorek), o godz. 18.00. Gośćmi będą Karolina Szczypek oraz Paweł Sablik. Spotkanie poprowadzi Łukasz Drewniak. Transmisja dostępna będzie na stronie teatrstary.eu (zakładka „NA ŻYWO”) oraz na profilu Facebook teatru. Spotkanie będzie tłumaczone na polski język migowy.

Spotkanie z przedstawicielami nowego pokolenia twórców polskiego teatru. Rozmowa o momencie generacyjnym, sytuacji ekonomicznej, rewolucji godnościowej, tożsamościowej i równościowej na polskich scenach. Na co choruje polski teatr? O co kłóci się środowisko teatralne? Do czego potrzebna jest hierarchia zawodowa? Czy młodzi w sztuce zawsze mają rację? Spróbujemy zastanowić się nad sensem i kierunkiem zmian zachodzących na polskich scenach, w zespołach teatralnych, na uczelniach artystycznych. Debata o instytucjonalnej przemocy w świecie teatru, mobbingu i molestowaniu jest tylko pierwszym objawem niezgody na status quo. Czy mamy już do czynienia z jawnym, realnym buntem młodych, traktowanych ostatnio jako twórcy drugiej kategorii, czeladnicy i niewolnicy „tłustych kotów”. O co toczy się ten spór pokoleń w polskim teatrze? Jakie są przyczyny odmowy uczestnictwa młodych w systemie zaprojektowanym przez generację mistrzów, którego beneficjentami są reżyserzy sukcesu, reżyserzy-gwiazdy? Jak ludzie nowi w branży, świeżo po akademiach teatralnych wyobrażają sobie przemianę polskiego teatru teraz i po pandemii? Jak rozumieją demokrację w teatrze? Jakie tematy przynieśli ze sobą do swoich debiutów, pierwszych przedstawień? Czy walczą o władzę, czy równość? Bezpieczeństwo i stabilizację aktu twórczego, czy o naprawdę wolny rynek sztuki, konkurs idei i projektów? Kiedyś o generacji „młodszych zdolniejszych” (Jarzyna, Warlikowski) mówiliśmy, że to „ojcobójcy”, zrzucający z piedestału autorytety i negujący dotychczasowe sposoby uprawiania teatru, Czy teraz znów możemy obserwować próbę zmiany hierachii, nowe ojco- i bratobójstwo w teatrze? Czego forpoczta pokolenia, reprezentanci nowej wrażliwości oczekują od pedagogów i organizatorów, dyrektorów, rówieśników, starszych twórców, słynnych reżyserów, krytyki, publiczności wreszcie? Jest o czym gadać, jest teatr do zaprojektowania na nowo.

Łukasz Drewniak

Karolina Szczypek – dramaturżka, performerka i reżyserka, studentka IV roku reżyserii na Wydziale Reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej im Aleksandra Zelwerowicza. Absolwentka Filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Jej pierwszoroczna etiuda “Tatarak/Marta” na podstawie opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza “Tatarak” została pokazana na wielu festiwalach, m.in.: Opolskich Konfrontacjach Teatralnych, International Theatre School Festival w Warszawie, Forum Młodej Reżyserii w Krakowie. Była stypendystką (stypendium dramaturgiczne) w Instytucie Adama Mickiewicza w Warszawie.

Paweł Sablik – dramaturg, performer, reżyser i operator, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie na Wydziale Reżyserii Dramatu. Reżyseruje, pisze dramaty, adaptuje, tworzy wideo. Asystent Jana Klaty, Agnieszki Glińskiej oraz Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego. Uczestnik warsztatów Master Class z Iwanem Wyrypajewem na Festiwalu Stolica Języka Polskiego, Szczebrzeszyn, 5-11 sierpnia 2018. Uczestnik warsztatów Pracowni Kuratorskiej z Uršką Brodar i Nadią Sokolenko podczas Międzynarodowego Kampusu Kuratorskiego, Kraków, 12-15 grudnia 2019.

Źródło: Teatr Stary w Lublinie

Zostaw komentarz