fbpx

Do Sklepu Rzeczy Drugie warto wstąpić

10 lutego 2023
406 Wyświetleń

Rzeczy Drugie to sklep społeczny prowadzony przez Stowarzyszenie „Dla Ziemi”. W związku z kolejnymi urodzinami w najbliższy wtorek organizacja proponuje rabat na wszystkie produkty w sklepie stacjonarnym. Akcja odbędzie się 14 lutego 2023 roku w godzinach 12-18 w Lublinie przy ul. Rybnej 4. Wysokość upustu to 28% czyli tyle, ile lat funkcjonuje stowarzyszenie.

Jednym z celów naszej organizacji jest wsparcie integracyjne i edukacyjne osób z doświadczeniem uchodźstwa. A pomoc w uzyskaniu finansowej niezależności jest oferowaną przez nas formą pomocy

– mówi Ewa Kozdraj, prezeska Stowarzyszenia „Dla Ziemi” i jednocześnie jedna z założycielek organizacji, działająca w niej nieprzerwanie od 1995 roku.

W sklepie Rzeczy Drugie sprzedawane są m.in. produkty wytwarzane przez uchodźczynie, które za swoją pracę otrzymują zapłatę i jednocześnie mogą zdobyć doświadczenie zawodowe. Oprócz ich prac w asortymencie znaleźć można także dobrej jakości rzeczy z drugiej ręki.

Uzyskany dochód pozwala finansować nie tylko wynagrodzenia, ale także najpilniejsze potrzeby zgłaszane przez trafiających do Stowarzyszenia uchodźców i uchodźczynie. W tym momencie są to w większości osoby pochodzące z Ukrainy, ale wsparcie uzyskują także przedstawiciele i przedstawicielki innych narodowości.

Sama idea sklepu zrodziła się kilka lat temu, kiedy w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie powstała pracownia rzemieślnicza. Jest to warsztat, w którym mieszkanki ośrodka mogą zdobywać nowe umiejętności i rozwijać swoje kompetencje. Jednym z pierwszych wytwarzanych produktów były notesy zaprojektowane i stworzone według autorskiego projektu Pameli Bożek.

Możemy śmiało powiedzieć, że Notesy z Łukowa stały się marką, dzięki której o naszym Stowarzyszeniu dowiedziało się wiele osób niezwiązanych ze środowiskiem organizacji pozarządowych. Notesy były sprzedawane w wielu miejscach w Polsce. Wciąż można je u nas nabyć, ostatnie duże zamówienie trafiło do Funduszu Feministycznego

– dodaje Ewa Kozdraj.

Początkowo sklep działał w formie online, produkty stacjonarnie można było kupić podczas różnych festiwali i wydarzeń, na których pojawiało się Stowarzyszenie. Od grudnia 2022 roku Rzeczy Drugie działają także w Lublinie, w lokalu przy ul. Rybnej 4. Tam też mieści się lubelskie biuro pomocowe organizacji, w którym codziennie udzielane jest wsparcia osobom przybyłym z Ukrainy. Tylko w styczniu tego roku zgłosiło się do Stowarzyszenia „Dla Ziemi” ponad 100 osób, udzielono im ponad 200 form różnego wsparcia, m.in. noclegi tymczasowe, pomoc w znalezieniu mieszkania czy pracy. Cztery razy w tygodniu odbywają się także lekcje języka polskiego, a jedna z ukraińskich aktywistek organizuje regularne spotkania dla kobiet.

Sklep to tylko niewielki wycinek tego co robimy. Mamy świadomość, że jeszcze niewiele osób wie o naszym pojawieniu się w Lublinie. Mamy nadzieję, że 28. rocznica funkcjonowania organizacji będzie dobrą okazją do przyjścia do nas, zobaczenia naszej przestrzeni, a rabat może zachęci do zakupu i zrobienia nam urodzinowego prezentu

– wyjaśnia Elżbieta Rojek.

Cały ze sprzedaży dochód zostanie przeznaczony na działania statutowe organizacji.

foto Stowarzyszenie “Dla Ziemi”

Zostaw komentarz