fbpx

Gala Kultury 2019

31 maja 2019
796 Wyświetleń

Po raz kolejny podczas Gali Kultury 2019 w Filharmonii Lubelskiej, nagrodzono osoby i instytucje mające znaczący wkład w rozwój lubelskiej kultury. Przyznano Nagrody Miasta Lublin w dziedzinie kultury, które powędrowały do następujących osób i instytucji:

NAGRODA MIASTA LUBLIN DLA MECENASA KULTURY za 2018 rok

dla Centrum Handlowego VIVO! Lublin – za prowadzenie polityki społecznej odpowiedzialności biznesu, znaczący wpływ na jakość oferty kulturalnej Lublina poprzez hojne wspieranie organizacji przedsięwzięć kulturalnych oraz wielką przychylność i życzliwość dla lubelskiego środowiska kultury.

NAGRODA MIASTA LUBLIN ZA CAŁOKSZTAŁT DZIAŁALNOŚCI

dla Krzysztofa Cugowskiego, wokalisty – za bogaty dorobek artystyczny, wybitną 50-letnią działalność muzyczną, indywidualny i wyjątkowy styl, niekwestionowany talent i charyzmę sceniczną, w szczególności za współtworzenie z zespołem Budka Suflera największych polskich przebojów oraz zasługi dla lubelskiej i polskiej kultury.

NAGRODA ARTYSTYCZNA MIASTA LUBLIN  za 2018 rok

dla Bohdana Zadury, poety, prozaika, tłumacza, krytyka literackiego – za bogaty i różnorodny dorobek literacki, wybitne dokonania w dziedzinie twórczości translatorskiej, mistrzowskie wydobywanie odrębności językowych, swobodę przekładu nieoczywistych słów i wyrażeń, w szczególności za wydanie autorskiego tomu wierszy „Po szkodzie” oraz przekładów z ukraińskiego powieści Jurija Wynnyczuka „Tango śmierci” i Kateryny Babkiny „Sonia”, tomu poezji Wasyla Słapczuka „Kropka w środku” i Hałyny Kruk „Wakacje nad Letą”, tomu opowiadań Andrija Lubki „Pokój do smutku”, jak również wyboru wierszy węgierskiego poety Pétera Kántora „Czego potrzeba do szczęścia” i tomu wierszy białoruskiej poetki Julii Cimafiejewej „Cyrk i inne wiersze”.

NAGRODA MIASTA LUBLIN ZA UPOWSZECHNIANIE KULTURY w 2018 roku

dla Mateusza Nowaka, animatora kultury, aktora, monodramisty, filologa polskiego, logopedy – za wybitne dokonania w dziedzinie upowszechniania kultury i sztuki żywego słowa, wielowymiarową działalność na rzecz lubelskiej społeczności lokalnej, odwagę w podejmowaniu nowych wyzwań, w szczególności za autorskie opracowanie koncepcji, koordynację merytoryczną i organizacyjną projektu „Jak to się mówi” oraz za kuratelę cyklu „Projekt T1A: Historia”, z udziałem wybitnych twórców z Polski i ze świata. 

Ponadto wręczono Medale Prezydenta Miasta Lublin, które trafiły do 18 osób związanych m.in. z animacją kultury, do artystów, czy kuratorów wystaw. Medalami Unii Lubelskiej uhonorowano 7 kościołów i parafii aktywnie związanych z kulturą oraz 2 instytucje Galerię Sztuki Wirydarz i Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych. Około 30 osób otrzymało także nagrody okolicznościowe.

Podczas wydarzenia został przyznany, przez lubelski oddział “Gazety Wyborczej” tytuł Wydarzenia Kultury “Strzały 2018”, który powędrował do czasopisma “PA.RA” wydanemu z okazji  obchodów 100-lecie niepodległości Polski.

 

Zostaw komentarz