fbpx

Pokazy na fontannie multimedialnej na placu Litewskim w Lublinie

3 czerwca 2019
796 Wyświetleń

Na miesiąc czerwiec zaplanowano łącznie 10 pokazów, które obywać się będą o godzinie 21:00 głównie w weekendy (tj. piątek i sobotę) lub przy okazji ważnych obchodów rocznicowych, wydarzeń kulturalnych czy sportowych. Dodatkowy specjalny pokaz w tym miesiącu zaplanowany jest w ramach obchodów rocznicy wolnych wyborów ’89, we wtorek (4 czerwca) oraz w niedzielę (30 czerwca), a także w poniedziałek (1 lipca) z okazji głównych obchodów 450-lecia Unii Lubelskiej.

Harmonogram na czerwiec:

 wtorek (4 czerwca) 21:00 – Inspiruje nas wolność, Unia Narodów

piątek (7 czerwca) 21:00 – Unia Narodów, Wydarzenia Kulturalne

sobota (8 czerwca) 21:00 – Unia Narodów, Sen o Mieście

piątek (14 czerwca) 21:00 – Unia Narodów, Wydarzenia Kulturalne

sobota (15 czerwca) 21:00 – Unia Narodów, Anioły Lubelskie

piątek (21 czerwca) 21:00 – Unia Narodów, Anioły Lubelskie

sobota (22 czerwca) 21:00 – Unia Narodów, Sen o mieście

piątek (28 czerwca) 21:00 – Unia Narodów, Wydarzenia Kulturalne

sobota (29 czerwca) 21:00 – Unia Narodów, Sen o Mieście

niedziela (30 czerwca)) 21:00 – Unia Narodów, Historia Placu Litewskiego na Wesoło

poniedziałek (1 lipca) 21:00 – Unia Narodów, Anioły Lubelskie

Opisy prezentowanych pokazów:

Unia Narodów to alegoryczna opowieść, w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego, o kształtowaniu relacji pomiędzy Polską a Litwą, które doprowadziły do powstania jednej z najtrwalszych unii politycznych i rozkwitu tej części Europy. To opowieść o trudnym związku równych sobie i nieraz skonfliktowanych na przestrzeni wieków państw, które w trudnych dla Europy czasach wojen potrafiły dostrzec, że prawdziwe bezpieczeństwo i rozwój można uzyskać łącząc swe siły. Zaowocowało to Unią Narodów, która przetrwała 409 lat, a jej ukoronowaniem stało się jedno z najpotężniejszych państw ówczesnej Europy – Rzeczpospolita Obojga Narodów, która wprowadziła Polskę i Litwę w Złoty Wiek rozwoju. Siłą sprawczą tych zmian byli nie królowie i rządy, lecz obywatele. Narracja pokazu oparta została na oksfordzkiej historii unii polsko-litewskiej, autorstwa profesora Roberta Frosta, która opowiada o kształtowaniu się państwa opartego na konsensusie, wielonarodowego oraz pluralistycznego pod względem religijnym, budowanego odgórnie i oddolnie na drodze pokojowych negocjacji, a nie wojny i podboju. Pokaz trwać będzie 12 minut. Scenariusz – Łukasz Witt – Michałowski / Norbert Rudaś, muzyka – Piotr Bańka, wykonanie – Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej oraz Odpust Zupełny.

Anioły lubelskie jest to 12 minutowa prezentacja multimedialna w reżyserii Janusza Opryńskiego, nawiązująca do fresków znajdujących się we wnętrzu Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim, pokaz zawiera partie wokalne z lubelskiej cerkwii katedralnej pw. Przemienienia Pańskiego z udziałem Abp Abla. Za warstwę artystyczną pokazu odpowiada Centrum Kultury w Lublinie, a animację 2D i 3 D stwotrzył kolektyw kilku.com

Sen o Mieście to 20-minutowa inscenizacja nawiązująca do widowiska teatralnego w reżyserii Janusza Opryńskiego, prezentowanego podczas obecności Lublina we Wrocławiu w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Spektakl jest opowieścią o kluczowych epizodach z historii Lublina. Widowisko zostało zrealizowane przy udziale tancerzy, sztukmistrzów, artystów nowego cyrku – w formie multimedialnej zostanie zaprezentowane w towarzystwie fontann i laserów.

Historia Placu Litewskiego na wesoło to pokaz przygotowany przez Poławiacze Pereł Improv Teatr. Artyści podjęli się nagrania miniatur scenicznych inspirowanych historią placu Litewskiego, z uśmiechem i przekornie przedstawiają 5 scen z placu Litewskiego i 5 najważniejszych wydarzeń, które ich zdaniem odmieniły oblicze centrum Lublina.

Wydarzenia Kulturalne to prezentacja najważniejszych festiwali i wydarzeń kulturalnych Miasta Lublin. Filmy prezentujące lubelskie festiwale są przeplatane pokazami fontann w rytm muzyki i tańca wody.

Lublin 1918 – 2018 „Inspiruje nas Wolność” jest to 5-minutowa prezentacja na mgiełce fontanny ukazująca rolę Lublina w procesach odzyskana Niepodległości w Polsce, zrealizowana w stylizacji kroniki filmowej, w której wykorzystano archiwalne materiały i nagrania: fragmenty filmów, zdjęcia oraz animacje komputerowe.

foto Tomasz Bosiacki

Zostaw komentarz