fbpx

Inwestowanie w ETF

13 marca 2021
797 Wyświetleń

ETF-y są bardzo popularnym na świecie sposobem inwestycji. Coraz większa ilość inwestorów wzbogaca swoje portfele o taką inwestycję. W tym artykule dowiesz się, czym są ETF-y oraz na co zwrócić uwagę podczas planowania ich zakupu. Dodatkowo zapoznam Cię z podstawowym podziałem tego instrumentu finansowego.

Co to jest ETF i jak działa?

ETF jest to rodzajem opakowania aktywów. Jest to fundusz notowany na giełdzie. Różni się od klasycznego funduszu inwestycyjnego tym, że:

  • Musimy posiadać rachunek w domu maklerskim.
  • Jednostki ETF możemy kupić o każdej porze trwania sesji giełdowej. Cena jest jawna i od razu masz możliwość zobaczenia, jaka jest cena.
  • Ceny ETF-u zależą od indeksu, który naśladuje. 
  • W przypadku ETF-u przy każdej transakcji pobierana jest prowizja maklerska.
  • Inwestowanie w ETF jest tańsze, ponieważ opłaty są znacznie mniejsze niż w przypadku klasycznych funduszy.

Co jest kluczowe podczas inwestowania w ETF?

Najważniejszym pytaniem, które powinien zadać sobie inwestor, jest to jakie notowanie fundusz naśladuje. Od tego będzie zależał zysk danego funduszu. Jeżeli interesujesz się funduszami EFT-a, polecam ten obszerny artykuł, na pewno poszerzy on Twoją wiedzę. Z racji, że fundusz notowany na giełdzie nie ma na celu przewyższyć wartością indeksu a wyłącznie ją naśladować. Oznacza to, że im większa będzie wartość danego indeksu, tym wyższa będzie wartość ETF.

Należy dokonać wyboru pomiędzy indeksem cenowym a dochodowym. Przykładem indeksu cenowego może być indeks mWIG40, stanowi on odzwierciedlenie średnią ważoną cen tych spółek. Indeksy dochodowe mają zazwyczaj dopisek „total return”. Indeksy dochodowe uwzględniają również reinwestycje oraz dywidendy. 

Podział ETF-ów: fizyczny i syntetyczny

Jak wynika z powyższego tekstu ETF-y naśladują indeks. Podział na fizyczne i syntetyczne stanowi sposób odwzorowania danego indeksu. Nie w każdej sytuacji jest możliwość wiernego odwzorowania. 

Replikacja fizyczna polega na kupowaniu identycznych akcji jak te wchodzące w skład odwzorowywanego indeksu.  Zachowane są nie tylko same spółki, ale również ich proporcje. Sposób ten jest znacznie bardziej bezpieczny i dostępny m.in. w ofercie Saxo, z którą warto się zaznajomić. Jest to bezpieczniejsza metoda odwzorowywania.

Replikacja syntetyczna jest opcją znacznie bardziej ryzykowną. Sposób ten polega na skorzystaniu z pośrednika, który za odpowiednią prowizję zamieni się stopami zwrotu z dwóch różnych inwestycji. W ten sposób można zapełnić lukę po niemożliwych do zrealizowania w sposób fizyczny inwestycjach.

Zostaw komentarz