fbpx

Kazimierz 2014

8 lipca 2014
Komentarze wyłączone
840 Wyświetleń

kazNiemal każdy mieszkaniec Lubelszczyzny czuje się ekspertem od Kazimierza, a większość z nas odczuwa sobie tylko znane nostalgie i wspomnienia. Kazimierz przemierzamy, znając jego dobre i złe strony, sobie dobrze znanymi ścieżkami. Tymczasem jest to miasteczko, które należy nie tylko do nas i które bywa odkryciem dla coraz to nowych przybyszów. A warto przy okazji wspomnieć, że do zabytkowego miasteczka nad Wisłą przyjeżdża każdego roku ponad milion turystów z Polski i zagranicy.

„Kazimierz Dolny. Przewodnik po mieście i okolicach” (Janowiec, Rąblów, Bochotnica, Skowieszynek, Wylągi, Albrechtówka, Miećmierz, Wierzchoniów)

jest poręcznym wydawnictwem o dopuszczalnym ciężarze, przejrzystej strukturze i wystarczającej jak na turystyczne wędrówki treści autorstwa Jadwigi Teodorowicz-Czerepińskiej, Dariusza Kopciowskiego, Waldemara Odorowskiego i Jacka Studzińskiego.

Znajdują się tu interesujące informacje dotyczące historii Kazimierza, opisy miejscowych zabytków i atrakcji oraz inne przydatne informacje praktyczne, dotyczące tras zwiedzania, zakwaterowania, gastronomii, komunikacji i oferty kulturalnej, przygotowanej m.in. przez prężnie działające Muzeum Nadwiślańskie, które zresztą było jednym z inicjatorów wydania tej publikacji. Nie mogło zabraknąć również map pomocnych podczas kazimierskich wędrówek. Zaletą przewodnika są materiały ikonograficzne pokazujące niegdysiejszy wygląd wielu miejsc, których już dziś nie ma, oraz niektórych założeń architektonicznych. Z kolei słabą stroną przewodnika są zdjęcia. Kazimierz ma wiele fotograficznych twarzy i jest jednym z najbardziej wdzięcznych dla fotografów polskich miasteczek. Tymczasem to, co widzimy w przewodniku, jest sztampowe i znane od zawsze. W wykorzystanym materiale zdjęciowym zabrakło charme, które powinno oddać to, czego autorzy przewodnika nie byli w stanie odzwierciedlić tekstem. Ponadto niektóre fotografie przedstawiające walory przyrodnicze są mało czytelne. Również grafika poszczególnych stron publikacji bywa toporna, nieprzystająca do całości poruszonych tu tematów i jak mniemam – intencji twórców tej publikacji.

Summa summarum długo oczekiwany przewodnik po Kazimierzu Dolnym jest wizytówką miejsca i ma szansę stać się hitem wakacyjnych zakupów, zwłaszcza że trafia na rynek w wersji polskiej i angielskiej. A za jego wydanie chwała pomysłodawcom.

 

Kazimierz Dolny. Przewodnik po mieście i okolicach, pod redakcją Zbigniewa Nesterowicza, Wydawnictwo Gaudium, Lublin 2014 (gras)

Komenatrze zostały zablokowane