fbpx

“Na żółto i na niebiesko” | wystawa fotografii Yaryny Posuniak

29 marca 2023
414 Wyświetleń

30 marca 2023 (czwartek), o godz. 17.00 w Galerii 1 im. Bogusława Słomki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II otwarta zostanie wystawa Yaryny Posuniak pt. „Na żółto i na niebiesko”.

Ekspozycja stanowi zbiór fotografii, których motywem przewodnim są narodowe barwy Ukrainy. Po wybuchu wojny, będąc już w Polsce, Yaryna Posuniak zaczęła je dostrzegać w pozornie zwyczajnych przedmiotach, widokach czy sytuacjach. Stała się na te barwy bardziej wyczulona, uwrażliwiona. Zaprezentowane zdjęcia nie są wystudiowane, poprawnie wykadrowane, to przypadkowe migawki, uchwycone w sposób spontaniczny, pod wpływem impulsu, chwili. To dodatkowo stanowi o ich sile przekazu. Wystawa będzie czynna do do 28 kwietnia 2023 roku.

Ekspozycji towarzyszy projekcja filmu pt. „Milczenie Mojry” (2023) autorstwa Yaryny Posuniak, zrealizowanego z udziałem Galerii Labirynt. Autorka w roli prządki przędzie czerwoną nić. Tuż obok niej na leśnej drodze rozrzucone zostały czerwone żurawie, wykonane z origami. Jak rozwinie się projekcja filmu, co oznaczają te ptaki dla narodu ukraińskiego?

Yaryna Posuniak to pochodząca z Winnik spod Lwowa, absolwentka historii sztuki KUL i architektury na Politechnice Lubelskiej. Z Lublinem związana jest od 2015 roku. Podczas studiów w KUL była zaangażowana w działalność studenckiej Galerii 1 im. Bogusława Słomki. Obecnie współtworzy różnorodne inicjatywy społeczne, jak m.in. bibliotekę wielokulturową w Baobabie, będącą nową przestrzenią integracyjną dla emigrantów i mieszkańców Lublina.


Dostępność: W ramach wystawy dla odwiedzających, w szczególności osób z dysfunkcją wzroku, planowanie jest przygotowanie dodatkowych materiałów, jak tyflografiki, podpisy w alfabecie Braille’a, audiodeskrypcja fotografii i wyświetlanego filmu. Z kolei osoby z niepełnosprawnością motoryczną w celu komfortowego i bezpiecznego dotarcia do galerii skorzystać mogą z windy oraz podnośników w Gmachu Głównym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Więcej: fb.me/e/4hsT64bDz

foto Galeria 1 im. Bogusława Słomki

Zostaw komentarz