fbpx

Noc Jagiellońska w Bełżycach

13 czerwca 2014
Comments off
962 Views

          Belzyce._Fot._J._KopaczekW sobotę 14 czerwca br. Fundacja „Via Jagiellonica” zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Dni i Noce Jagiellońskie” na królewskim trakcie Kraków – Lublin – Wilno. Tym razem tematyczne zwiedzanie z przewodnikiem będzie miało miejsce w Bełżycach, w województwie lubelskim.

W mieście położonym w pobliżu stolicy regionu, uczestnicy spotkania odkrywać będą ślady związane z dynastią Jagiellonów oraz jego ówczesnymi właścicielami.

           –  Nie tylko Babin, siedziba dawnej „Rzeczypospolitej Babińskiej”, zasługuje na naszą uwagę, ale również stolica Gminy. W Bełżycach nie zachowały się co prawda spektakularne (tzn. wybijające się pośród wieku innych) zabytki, ale odnajdujemy w nich ślady niezwykle ciekawych postaci oraz wydarzeń. Należy do nich zdrój poświęcony królowi Władysławowi Jagielle, który wyraził zgodę na lokację miasta, a ponadto zamek, którego forma przez wieki bardzo się zmieniła. W czasach jagiellońskich gospodarowali tu m.in. inicjatorzy lokacji: Jan z Tarnowa i Spytek z Jarosławia (który brał udział w wydarzeniach unii grodzieńskiej w 1432 r.), ponadto Spytek „junior” (który tak jak Władysław Warneńczyk zginął w 1444 r. w bitwie z Turkami). Ciekawe również może okazać się poszukiwanie miejsc związanych z osadnictwem żydowskim – mówi Bartosz Tratkowski, prezes Fundacji „Via Jagiellonica”, a zarazem przewodnik turystyczny po „Szlaku Jagiellońskim” w R.P.

„Noc Jagiellońska” w Bełżycach w dniu 14 czerwca br. rozpocznie się o godz. 19.00 na Rynku. Impreza ta zaplanowana jest na 2–3 godziny. Oprócz zwiedzających wezmą w niej udział uczestnicy pierwszego w historii szkolenia przewodnickiego na Miasto i Gminę Bełżyce.

– Niestety często tak bywa, że miejscowości, które przed wiekami odgrywały niepośrednia rolę, teraz nie mają większego udziału w ruchu turystycznym. Wiąże się to w jakiejś części z faktem, że wiele obiektów nie przetrwało, gdyż ich zabudowa była w większości drewniana. W przypadku Bełżyc o znaczeniu miejscowej osady w okresie jagiellońskim, świadczyć może zwołanie w nich w 1446 r. zjazdu szlachty, który przyczynił się do koronacji Kazimierza Jagiellończyka. Uczestnicy szkolenia przewodnickiego mają możliwość poznać zarówno ten, jak i inne atuty Miasta i Gminy, a ponadto wziąć udział w budowie oferty Parku Tradycji Bitwy pod Warną „Via Jagiellonica”. Najpierw uruchamiamy ofertę przewodnicką, a następnie zamierzamy przygotować interaktywną ekspozycję – mówi Janusz Kopaczek, prezes Organizacji Turystycznej „Szlak Jagielloński”, realizującej szkolenie przewodnickie oraz sprawującej patronat nad „Dniami i Nocami Jagiellońskimi”.

           Udział w imprezach Fundacji „Via Jagiellonica” jest odpłatny. Dodatkowe informacje o ofercie Fundacji „Via Jagiellonica” zamieszczone są na portalu internetowym: www.szlakjagiellonski.pl, w zakładce „Dni i Noce Jagiellońskie”. Uzyskać je można również kontaktując się z Centrum Obsługi Turystycznej „Via Jagiellonica” w Lublinie: od poniedziałku do piątku w godz. 8-16 przy ul. Skłodowskiej 3/15, tel. (81) 441-11-18.

Na zdjęciu: Zdrój króla Władysława Jagiełły, przy kościele w Bełżycach.

Fot. Janusz Kopaczek

 

Comments are closed.