fbpx

Parafraza „Eposu o Gilgameszu” w formie cyfrowego picture booka

6 listopada 2020
781 Wyświetleń

„Tej drogi nigdy nie było” to łączący słowo i obraz interaktywny i multidyscyplinarny projekt, w którym grafiki i animacje dopełniają współczesną parafrazę starożytnego tekstu. Premiera cyfrowego picture booka dla dorosłych pod adresem gilgamesz.com.pl odbyła się 30 października. Proces jego powstawania można było śledzić na Facebooku oraz Instagramie galerii, gdzie regularnie prezentowane były kolejne etapy pracy artystki Mai Starakiewicz.

„Epos o Gilgameszu” to zabytek literatury Sumeru o tematyce na pozór odległej i nieaktualnej w kontekście realiów XXI wieku, często niezrozumiały przez archaiczną formę. Kiedy jednak przełożenia tej historii na współczesny język literacki i wizualny dokonuje ilustratorka i projektantka graficzna, która związkami ilustracji i literatury zajmuje się nie od dziś, powstaje multimedialne dzieło sztuki. Przygody króla miasta Uruk, postaci zarówno historycznej, jak i mitologicznej, okazują się być fascynującą opowieścią o miłości, poszukiwaniu sensu życia, walce z przemijaniem oraz odwiecznym konflikcie pomiędzy naturą i kulturą – a to tylko niektóre z jej wątków. Parafraza tego uniwersalnego tekstu przygotowana została specjalnie na potrzeby projektu, podobnie jak ilustrujące go grafiki.

Istotną część artystycznego przedsięwzięcia stanowi dokumentacja procesu jego powstawania – jeszcze przed prezentacją całości można było zapoznać się ze szkicami rysunków, krótkimi cytatami z tekstu, graficznymi mapami myśli, czy też zobaczyć artystkę przy pracy, a także obserwować, jak zmienia się i ewoluuje koncepcja adaptacji. Po premierze udostępnione zostały do ściągnięcia ze strony internetowej: e-book oraz wybrane ilustracje, które można wydrukować, oprawić i powiesić na ścianie w swoim domu. Galeria Labirynt planuje również konkurs oraz spotkanie z artystką – informacje można śledzić w mediach społecznościowych, by stać się częścią tego niecodziennego projektu.

Maja Starakiewicz – ilustratorka i projektantka graficzna, absolwentka grafiki na ASP w Krakowie, obecnie doktorantka na tej samej uczelni. Autorka książki i programu edukacyjnego „Pociąg do opowieści” i książki „Model i metafora”, współautorka spektaklu rysunkowego na podstawie „Rękopisu znalezionego w Saragossie” Jana Potockiego. W swojej twórczości często sięga po literaturę – najchętniej dawną.

maja.starakiewicz.pl/
instagram.com/majastarakiewicz/

Koncepcja projektu, ilustracje, projekt i wykonanie strony internetowej: Maja Starakiewicz
Produkcja: Agnieszka Cieślak, Diana Kołczewska
Tekst „Tej drogi nigdy nie było”: Marcin Mleczak
Font Avara Bold Italic: Lucas Le Bihan / Velvetyne

Projekt realizowany w ramach stypendium „Kultura w sieci” przyznanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patroni medialni:

Źródło: Galeria Labirynt w Lublinie

Zostaw komentarz