fbpx

Premiera filmu „U SIEBIE”

29 marca 2018
1 085 Wyświetleń

Pełnometrażowy dokument opowiada o przerwanej karierze studenckiego barda pokolenia ’68 – Michała Hochmana, znanego  jako autora i pierwszego wykonawcy przeboju „Konik na biegunach” (spopularyzowanego w latach 90. przez Urszulę). Hochman, związany z Lublinem i Kazimierzem Dolnym, zadebiutował w latach 60. w popularnej radiowej audycji „Mikrofon dla wszystkich”, później nagrywał dla Programu III Polskiego Radia. Karierę dobrze zapowiadającego się artysty przerwały wydarzenia z marca 1968 roku, w wyniku których Michał Hochman, podobnie jak tysiące polskich obywateli pochodzenia żydowskiego, musiał opuścić kraj. Na stałe wyjechał do Nowego Jorku.

Film, w reżyserii Agnieszki Arnold, zrealizowany został przez warszawską wytwórnię Water Color Studio w partnerstwie z Województwem Lubelskim, Państwowym Instytutem Sztuki Filmowej oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Twórcy filmu współpracowali też z Ośrodkiem Brama Grodzka Teatr NN oraz lubelskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej. Znaczna część materiału filmowego została nakręcona w naszym regionie, m.in. w Lublinie i w Kazimierzu Dolnym.

W Muzeum POLIN odbyła się, 12 marca 2018 roku, ogólnopolska premiera filmu, jako jedno z oficjalnych wydarzeń krajowych obchodów 50. rocznicy Marca ’68.

Lubelska premiera odbyła się 28 marca 2018 roku, w sali kinowej Centrum Spotkania Kultur. Gośćmi wydarzenia byli: reżyserka i autorka scenariusza Agnieszka Arnold, autor zdjęć Witek Orski, autor muzyki Adam Abramek, producenci Sławomir Jóźwik i Maria Krauss oraz główny bohater dokumentu Michał Hochman.

 

Zostaw komentarz