fbpx

Prezydent Krzysztof Żuk Samorządowcem Roku 2020

18 stycznia 2021
538 Wyświetleń

Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk został uhonorowany przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” prestiżowym tytułem Samorządowca Roku 2020. Redakcja doceniła wieloletnią działalność Prezydenta Lublina przede wszystkim na rzecz rozwoju komunikacyjnego i poprawy dostępności miasta oraz jego dużą aktywność w ponadlokalnym życiu samorządowym.

Przyznane wyróżnienie jest dla mnie potwierdzeniem, że po 10 latach intensywnej pracy na rzecz Lublina i jego Mieszkańców, nasze miasto jest dzisiaj rozpoznawalną marką i jednym z najszybciej rozwijających się miejsc w Polsce. Lublin nadrobił zaległości, zrealizowaliśmy największe inwestycje w historii miasta w obszarze komunikacji i jej dostępności, jakości przestrzeni miejskiej, w tym czasie powstała również nowoczesna infrastruktura kulturalna i baza sportowo-rekreacyjna. Przed nami jeszcze bardzo wiele wyzwań. Tytuł Samorządowca Roku jest nagrodą dla wszystkich Mieszkańców Lublina, to dla mnie zaszczyt oraz kolejny powód do dalszych działań na rzecz dynamicznego rozwoju naszego Miasta – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Krzysztof Żuk to wieloletni samorządowiec, trzykrotnie wybrany przez mieszkańców na prezydenta Lublina, doktor nauk ekonomicznych, laureat wielu honorowych wyróżnień. Za wybitne zasługi dla rozwoju samorządu terytorialnego w Polsce oraz osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i działalności społecznej został odznaczony w 2014 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2015 r. otrzymał Odznakę Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego. Za budowanie prestiżu samorządu poprzez działania w ramach korporacji samorządowych oraz za wdrożenie partycypacyjnego modelu zarządzania samorządem otrzymał także Nagrodę im. Grzegorza Palki, nadawaną przez Ligę Krajową.

Krzysztof Żuk został Człowiekiem Roku Smart City za całościowe i innowacyjne podejście do strategii smart city oraz podjęcie szeregu działań, mających na celu rozwój Lublina w kierunku inteligentnego miasta. Dziennik „Puls Biznesu” przyznał Krzysztofowi Żukowi „Wektor uznania” w związku z uruchomieniem Portu Lotniczego Lublin, którego miasto jest większościowym akcjonariuszem.

Dwukrotnie, głosami mieszkańców, został wybrany Człowiekiem Roku Dziennika „Kurier Lubelski”. W 2015 r. uplasował się na 3. pozycji rankingu najlepszych prezydentów polskich miast magazynu „Newsweek”. Krzysztof Żuk zwyciężył w plebiscycie na najlepszego samorządowca 2019 roku, organizowanym przez serwis PortalSamorzadowy.pl.

W 2020 r. Polska Rada Ekumeniczna przyznała Krzysztofowi Żukowi nagrodę za prowadzenie otwartej polityki współpracy z wieloma wyznaniami. Za działalność na rzecz pogłębiania współpracy ukraińsko-polskiej w 2020 r. jako pierwszy prezydent polskich miast, Krzysztof Żuk otrzymał Order Ukrainy „Za Zasługi” III stopnia przyznawany przez Prezydenta Ukrainy z okazji Dnia Konstytucji.

Prezydent Krzysztof Żuk jest aktywny w ponadlokalnym życiu samorządowym, jako wiceprezes Związku Miast Polskich oraz członek Zarządu Unii Metropolii Polskich. Współprzewodniczy Zespołowi ds. Systemu Finansów Publicznych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. W tej działalności koncentruje się na merytorycznych aspektach funkcjonowania samorządu, wnosząc do debaty argumenty ekonomiczne i prawne.

Rozmowa z Prezydentem Krzysztofem Żukiem na łamach numeru 1/2021 „Wspólnoty” dostępna jest na www.wspolnota.org.pl.

Źródło: Biuro prasowe UM Lublin

Zostaw komentarz