Zbiór fotografii wydany w formie albumu to efekt trwającego ponad dwa lata projektu o tym samym tytule. Jego autorem jest lubelski fotografik Robert Pranagal, który przygotował 101 fotografii pokazujących Lublin i jednocześnie upamiętniających rolę miasta w historii odzyskania niepodległości i w dwudziestoleciu międzywojennym. Fotografiom towarzyszy opowiadanie „Wiatr miejski” autorstwa Grażyny Lutosławskiej, słowo wstępne Lucjana Demidowskiego, wprowadzenie Jolanty Męderowicz, a także rys historii lubelskiej fotografii międzywojnia napisany przez Joannę Zętar. Wszystkie teksty zostały również przetłumaczone na język angielski.
Album stanowi zaproszenie do podróży śladami znakomitych polskich fotografików, którzy związani byli z Lublinem i fotografowali go w tamtym czasie, takich jak Edward Hartwig, Jan Bułhak, czy też Stanisław Jacek Magierski. To spacer po miejscach znanych i odwiedziny ustronnych zakamarków miasta, nawiązujący do twórczości Józefa Czechowicza. To wreszcie powrót do historycznej techniki fotograficznej – oleju. Charakterystyczne cechy techniki zostały wykorzystane do wykreowania nastroju i klimatu dwudziestolecia, nadając współczesnym fotografiom zupełnie nowego wymiaru.
Album powstał dzięki zaangażowaniu, pasji oraz wsparciu wielu osób: współautorów, przyjaciół, znajomych i nieznajomych, rodziny, Mecenasów, a także we współpracy z Fotoklubem Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszeniem Twórców, Ośrodkiem „Brama Grodzka – Teatr NN”, Wydziałem Kultury Urzędu Miasta Lublin oraz Związkiem Polskich Artystów Fotografików.
W prezentacji albumu, która miała miejsce w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN”, wzięli udział jego autorzy. Spotkaniu z twórcami towarzyszyła wystawa ręcznie robionych odbitek w technice olejnej.
foto Klaudia Olender