fbpx

Przeciwko inwazji Turcji w Syrii

14 października 2019
688 Wyświetleń

Jednym z dwóch pierwszych polskich miast, w których został wyrażony sprzeciw wobec tureckiej interwencji w Syrii był Lublin. W piątkowy wieczór 11 października na placu Łokietka zgromadzili się protestujący mieszkańcy Lublina, wśród nich Kurdowie. 

Podczas rozpoczętej w środę  w północnej Syrii tureckiej ofensywy blisko 100 tysięcy osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich miejsc zamieszkania. Według agencji Reutera w czasie inwazji zginęło około stu osób, w tym cywile. Turecka ofensywa rozpoczęła się po decyzji prezydenta Donalda Trumpa dotyczącej wycofania żołnierzy amerykańskich z północnej Syrii. 

Jak podaje Wikipedia Autonomiczna Administracja Północnej i Wschodniej Syrii, powszechnie nazywana jako Rożawa (kurdyjska Rojava) to autonomiczny region w północnej i północno-wschodniej Syrii, zamieszkały przez około 2,5 mln ludzi ,  w większości Kurdów. Autonomia Rożawy nie została uznana przez rząd syryjski. Kontrolowana przez Kurdów prowincja jest uwikłana w toczącą się w Syrii wojnę domową.

foto Robert Pranagal

 

Zostaw komentarz