fbpx

SEZON NA JEDNOŚLADY

17 kwietnia 2019
889 Wyświetleń

Wraz z początkiem wiosny na ulicach pojawiają się motocykle i skutery. Użytkownicy takich pojazdów są w sposób szczególny narażeni na niebezpieczeństwo związane z wypadkami, ponieważ w razie kolizji nie chroni ich właściwie nic oprócz kasku. Kierowcy powinni też mieć na uwadze, że motocyklem jeździ się inaczej niż autem. Takie pojazdy łatwiej wytracają prędkość i czasem mogą zwolnić, nie włączając świateł stopu, co niekiedy zaskakuje kierujących samochodami osobowymi. W 2018 r. na polskich drogach zginęło 313 osób podróżujących motocyklami i motorowerami. Co mogą zrobić kierowcy i motocykliści, by zapobiegać takim zdarzeniom?

Wraz z początkiem wiosny na ulicach pojawiają się motocykle i skutery. Użytkownicy takich pojazdów są w sposób szczególny narażeni na niebezpieczeństwo związane z wypadkami, ponieważ w razie kolizji nie chroni ich właściwie nic oprócz kasku. Kierowcy powinni też mieć na uwadze, że motocyklem jeździ się inaczej niż autem. Takie pojazdy łatwiej wytracają prędkość i czasem mogą zwolnić, nie włączając świateł stopu, co niekiedy zaskakuje kierujących samochodami osobowymi.W 2018 r. na polskich drogach zginęło 313 osób podróżujących motocyklami i motorowerami*.

Co mogą zrobić kierowcy i motocykliści, by zapobiegać takim zdarzeniom?Kierujący oraz pasażerowie motocykli i motorowerów stanowią ponad 10% wszystkich śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w 2018 r. Do więcej niż połowy wypadków, w których poszkodowani zostali motocykliści lub ich pasażerowie, przyczynili się inni uczestnicy ruchu, zwłaszcza kierowcy samochodów osobowych.

Na co powinni zwrócić uwagę kierowcy?

Aby zapobiec wypadkom z udziałem użytkowników jednośladów, kierowcy aut powinni przede wszystkim zdać sobie sprawę z tego, że motocykle czy motorowery pod wieloma względami różnią się od samochodu.Ze względu na niewielkie rozmiary i zwrotność jednośladów trudniej ocenić, jaka odległość nas od nich dzieli i z jaką prędkością się zbliżają. Dlatego kierowcy samochodów w sposób szczególny powinni uważać na nadjeżdżające motocykle czy skutery, skręcając w lewo na skrzyżowaniu, a także przy zmianie pasa ruchu, ponieważ te pojazdy mogą znajdować się w naszym martwym polu– mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Bardzo ważne jest również utrzymanie bezpiecznej odległości. Motocykle wytracają prędkość znacznie szybciej niż samochody. W związku z tym możliwa jest sytuacja, w której kierujący jednośladem zwolni (np. na łuku) bez użycia hamulca, jedynie redukując biegi. W takim przypadku nie włączą się światła „stop”, co może zmylić jadącego za nim kierowcę auta. Utrzymanie odpowiedniego dystansu od poprzedzającego pojazdu pozwoli wtedy wystarczająco szybko zareagować.

Kask i specjalistyczna odzież to podstawa

O swoje bezpieczeństwo powinni zadbać również sami użytkownicy motocykli czy motorowerów. Podobnie jak kierowcy aut muszą zachować ostrożność oraz stosować zasadę ograniczonego zaufania wobec innych uczestników ruchu. Ważna jest także jazda z odpowiednią prędkością i sygnalizowanie manewrów.Oprócz tego, ze względu na to, że w razie kolizji motocyklisty nie chronią pasy, poduszki powietrzne czy kurtyny, kluczowe znaczenie ma odpowiedni strój. Nie wolno rezygnować z kasku, nawet podczas krótkiej podróży. Bezpieczeństwo motocyklistów podnosi również używanie odpowiedniej odzieży ochronnej. Może ona zapobiec powstawaniu obrażeń lub zminimalizować ich wielkość.

* policja.pl

(Materiały media Renault)

Zostaw komentarz