fbpx

Skansen Maszyn i Urządzeń Rolniczych

23 czerwca 2014
Komentarze wyłączone
1 726 Wyświetleń

DSC0209622 czerwca 2014 roku w Niedrzwicy Kościelnej odbyło się oficjalne otwarcie Skansenu Maszyn i Urządzeń Rolniczych prowadzonego przez Fundację Ocalić od Zapomnienia.

Skansen Maszyn i Urządzeń Rolniczych powstał w celu zachowania dziedzictwa kulturowego, duchowego i materialnego polskiej wsi dla kolejnych pokoleń. To pierwsze tego typu miejsce w województwie lubelskim, w którym zgromadzone zostały tak liczne maszyny i urządzenia rolnicze, które świadczą o bogatej tradycji podlubelskiej wsi, a także pokazują proces unowocześniania sprzętu polskiego rolnika.

Odwiedzający Skansen mogą zobaczyć między innymi: pług koleśny, pługi różnego rodzaju, radła rylcowe z 1918 roku, brony beleczkowe drewniane, opielacze konne, grubery, kieraty XVIII i XIX w., młockarnie z lat 20. XX wieku, sieczkarnie,  przedwojenne chomąta, uprząż dla konia, siewnik z lat 30. XX wieku, kosiarkę,  żniwiarkę, snopowiązałkę konną, dołownik do ziemniaków konny, sadzarkę do ziemniaków konną, trzyrzędowy obsypywacz do ziemniaków, kaszarnie XIX w, magle z XIX w i wiele innych maszyn i urządzeń.

DSC02013Pierwsze maszyny sprowadzono już w maju 2013 r., a ofiarodawcami byli mieszkańcy Niedrzwicy Kościelnej. Po odrestaurowaniu sprzęt rolniczy wybiórczo zaprezentowano na dożynkach gminnych i powiatowych. Do chwili obecnej zgromadzono ponad sto 180 maszyn i urządzeń rolniczych. Pomysł znalazł szeroką aprobatę wśród mieszkańców gminy i okolicznych miejscowości. Uznali, oni że jest to ostatnia szansa aby ocalić maszyny rolnicze przed zniszczeniem.

Rozwijający się skansen maszyn rolniczych w Niedrzwicy Kościelnej zapobiegnie niszczeniu tak pięknych urządzeń rolniczych mających w sobie duszę zmysłu rolnika i producentów. Zgromadzone w skansenie eksponaty – maszyny i urządzenia rolnicze, będą systematycznie remontowane oraz prezentowane na terenie skansenu. Staną się wielką atrakcją dla zwiedzających.  Zgromadzone zbiory będą świadczyć o wysokiej kulturze rolnej tamtych czasów naszego regionu.

Ponadto w skansenie zostanie utworzony kącik poświęcony technice wojskowej nazwany ,,Nerw Armii” W tej części skansenu będzie można zobaczyć sprzęt służby łączności, służby chemicznej i saperskiej, który był używany po II Wojnie Światowej. Będą to radiostacje, telefony, sprzęt saperski: łopaty, piły itp. oraz sprzęt chemiczny: maska pgaz, op.1 itp.

DSC02012Fundacja Ocalić od Zapomnienia poprzez swoją działalność zamierza promować gminę ukazując historię Niedrzwicy Kościelnej, pomniki przyrody, piękne krajobrazy, czyste lasy i powietrze oraz awifaunę stawów rybnych i terenów przyległych. Nowo powstały skansen będzie atrakcją przyciągającą turystów do naszej Gminy, oraz będzie zachęcał do poznania naszej pięknej ziemi niedrzwickiej.

 

Skansen Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Niedrzwicy Kościelnej

ul. Krakowska

Niedrzwica Kościelna

24-220 Niedrzwica Duża

tel. 508099764

e-mail: skansenniedrzwica@gmail.com

www.skansenniedrzwica.wix.com/skansen

 

DSC02012Skansen można zwiedzać w każdy piątek i niedzielę po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.

Tekst Marcin Pastuszak

Foto Andrzej Pastusiak

 

Komenatrze zostały zablokowane