fbpx

Sztuka ziemi w Stawkach k. Włodawy

3 sierpnia 2022
580 Wyświetleń

Warsztaty Kultury w Lublinie zorganizowały plenerowy program edukacyjny dla osób zainteresowanych sztuką i naturą. To okazja dla każdego, kto chce spróbować swoich sił w tworzeniu land artów, a nie ma jeszcze doświadczenia.

Uczestnicy wyjazdu będą działać w obszarze artystycznym, w którym tłem jest przestrzeń ziemi i środowisko naturalne. Miejscem warsztatów będą Stawki k. Włodawy, położone na lewym brzegu Bugu, przy granicy z Białorusią, niewielkie i niezwykle urocze pod względem przyrodniczym i krajobrazowym. Grupa warsztatowa będzie pracować z Janem Sajdakiem, tworząc interwencje artystyczne w środowisku naturalnym. Wytwory pracy będą w całości ekologiczne, a pozostawienie ich upływowi czasu i działaniu natury jest integralną częścią projektu. Całość zwieńczona zostanie wspólną prezentacją prac – plenerowym wernisażem z udziałem publiczności. 

– Warsztaty będą miały na celu ćwiczenie wyobraźni uczestników poprzez działania artystyczne w naturalnej przestrzeni. Naszym podstawowym, acz nie jedynym materiałem będzie wiklina. Jest to jeden z moich głównych środków ekspresji, materiał, który znam, czuję i mam na niego temat wiele przemyśleń. Pokażę więc podstawowe sploty, sposoby pracy z wikliną, opowiem o tym materiale (wikliny będziemy mieli spory zapas). Głównym punktem naszego skupienia nie będzie jednak ten konkretny materiał, ale zagadnienie kompozycji artystycznych interwencji w naturalnym krajobrazie. Będziemy mieli do dyspozycji spory, zróżnicowany teren – od otwartego pola, przez świetlisty park po gęsto zarośnięty lasek. Każdy wykona własny, indywidualny projekt. Zależy nam na procesie – doświadczeniu twórczym, namyśle, zmierzeniu się z nowym zagadnieniem. Będziemy mieli w sumie tydzień, więc czasu nie tak dużo, ale mam nadzieję, każdy wyniesie z naszych warsztatów cenne doświadczenia

– mówi Jan Sajdak, prowadzący warsztaty.

Jan Sajdak urodził się w 1987 r. W 2016 r. obronił z wyróżnieniem dyplom w pracowni prof. A. J. Pastwa na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się wieloma dziedzinami sztuki, eksperymentuje. Trzykrotnie uczestniczył w Festiwalu Land Art: w Starym Bublu oraz pod Babią Górą. Realizował swoje projekty w Polsce, Brazylii, Niemczech, Belgii i Armenii. Ważnym obszarem jego ekspresji jest Land art – sztuka stworzona z naturalnych materiałów i umieszczana pod gołym niebem, w harmonii z otaczającym krajobrazem. Od lat rozwija swoje projekty plecionych, nadrzewnych gniazd dla ludzi. 

Miejsce warsztatów: Stawki k. Włodawy

Program:

  • 11 września (niedziela) – przyjazd uczestników 
  • 12–16 września (poniedziałek–piątek) – warsztaty
  • 17 września (sobota) – wernisaż, spotkanie podsumowujące projekt
  • 18 września (niedziela) – wyjazd

Zapisy: przez formularz online dostępny na stronie warsztatykultury.pl, formularz będzie otwarty od 1 do 22 sierpnia, o przyjęciu na wydarzenie decyduje sposób odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu. Do udziału zaproszone są osoby pełnoletnie, udział w projekcie jest bezpłatny.

Zapewnione są:

  • noclegi w pokojach kilkuosobowych z dostępem do łazienek;
  • wyżywienie: śniadanie, obiad, kolacja oraz dostęp do kuchni;
  • materiały i narzędzia.

We własnym zakresie:

  • transport;
  • ubrania robocze.

foto Warsztaty Kultury w Lublinie

Zostaw komentarz