fbpx

Test Coopera dla wszystkich

29 września 2022
628 Wyświetleń

W dniach 30 września – 1 października 2022 roku na Stadionie Lekkoatletycznym w Lublinie odbędzie się sprawdzian kondycji – Test Coopera. Wziąć udział mogą wszyscy chętni, bez względu na wiek (niepełnoletni muszą posiadać deklarację wypełnioną przez opiekuna – wzór dostępny na testcoopera.pl/lublin/). Osoby, które wezmą udział w teście otrzymają butelkę wody oraz pamiątkowy certyfikat, a na pierwszych 100 uczestników będą czekały tradycyjnie pamiątkowe gadżety. Organizatorem wydarzenia jest Organizacja Środowiskowa Akademickiego Związku Sportowego Województwa Lubelskiego.

Pierwszy start w piątek, 30 września, o godz. 9.00, kolejne co 30 minut, w grupach 20 osobowych. Ostatni start o 15.30, natomiast w sobotę, 1 października, start nastąpi o godzinie 11.00, a zamykający bieg zacznie się o godzinie 19.30.

Organizacje, z których w wydarzeniu weźmie udział największa liczba uczestników, otrzymają 1500 zł na sprzęt sportowy.

Więcej informacji i obowiązkowe zgłoszenia dla grup powyżej 10 osób: pawel.anton@azs.lublin.pl oraz https://www.facebook.com/events/451438143586465

  •  Na czym polega Test Coopera?

Jest to próba wytrzymałościowa opracowana przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera na potrzeby armii USA w 1968 roku, polegająca na 12-minutowym nieprzerwanym biegu. Obecnie jest szeroko stosowany do badania sprawności fizycznej przede wszystkim sportowców. Celem Testu jest określenie maksymalnej wydolności tlenowej (tzw. pułap tlenowy V02max), która jest wyznacznikiem kondycji fizycznej. Kondycję fizyczną, w zależności od wieku i płci określa się na podstawie pokonanego dystansu.

  •  Co zrobić, by dobrze przygotować się do Testu?

Po pierwsze należy dobrze się rozgrzać, przygotowując organizm do wzmożonego wysiłku. Do testu powinno się przystępować maksymalnie skoncentrowanym i zmotywowanym. Na wyznaczony sygnał zacznij bieg. Pamiętaj, by na początku nie narzucić zbyt dużego tempa, ponieważ 12 minut szybkiego biegu to naprawdę duży wysiłek. Warto utrzymywać cały czas takie samo tempo, a dopiero w końcówce przyspieszyć.

  • Jeśli podczas testu nagle opadniesz z sił – możesz chwilę odpocząć, jednak zrób to maszerując.

Staraj się dać z siebie jak najwięcej, tak by po teście czuć duże zmęczenie – wówczas wynik testu będzie maksymalnie zbliżony do twojej rzeczywistej wydolności. Po upływie 12 minut od rozpoczęcia biegu możesz się zatrzymać i zmierzyć przebytą odległość.

Zostaw komentarz