fbpx

Trwa leczenie pomników przyrody i starodrzewu

19 sierpnia 2020
596 Wyświetleń

Trwają prace pielęgnacyjne, w tym chirurgiczne, kilkudziesięciu drzew rosnących na terenie Miasta Lublin. Są one wynikiem przeglądu lubelskich pomników przyrody i innych cennych okazów starodrzewu, który odbył się jak co roku wiosną, wykonanego przez specjalistę z branży chirurgii drzew.

Zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzane w starodrzewie polegają głównie na wykonaniu cięć sanitarnych i korygujących koronę, co w efekcie daje jej prześwietlenie i odciążenie, zabezpieczeniu ubytków i ewentualnej impregnacji środkiem grzybobójczym. Czasami wykonywany jest drenaż pozwalający na pozbycie się z ubytku wody deszczowej lub zakładana jest siatka ochronna, aby uniemożliwić wyrzucanie śmieci lub gniazdowanie ptaków, a także zakładane są wiązania. Efektem tych prac jest przedłużenie żywotności drzew, wyeliminowanie zagrożeń oraz poprawa estetyki zieleni miejskiej. Dzięki tym pracom, najcenniejsze okazy lubelskiego starodrzewu będą mogły cieszyć mieszkańców naszego miasta jeszcze przez wiele lat – mówi Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni.

Ekipy chirurgów drzew właśnie kończą prace przy leczeniu pomników przyrody zlokalizowanych przy ulicach: Bieszczadzkiej, Kasprowicza, Trześniowskiej, Sławinkowskiej, Arnsztajnowej, a w najbliższym czasie zajmą się starodrzewem (jeszcze niepomnikowym) na al. Warszawskiej, w okolicach ul. Letniej i Żniwnej oraz w dzielnicy Dziesiąta.

Miasto prowadzi również prace interwencyjne mające na celu zabezpieczenie drzew, które ucierpiały podczas ostatnich anomalii pogodowych. Przykładem tego może być pomnikowa wierzba na Błoniach Zamkowych, która została trafiona piorunem oraz wiele innych drzew okaleczonych przez wichury. Prowadzone prace mają za zadanie zlikwidować zagrożenie, jakie stanowią nadłamane konary czy wypróchniałe ubytki.

Prace pielęgnacyjne drzew finansowane są ze środków z Budżetu Miasta (108 tys. zł) przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

Źródło i foto: Lublin.eu

Czytaj też: Tak Segreguję – tabliczki na wiaty śmietnikowe oraz plakaty

Zostaw komentarz