fbpx

“Uchylmy ściany” — otwarcie wystawy zbiorowej w Galerii Białej

19 marca 2021
547 Wyświetleń

Wystawa w Galerii Białej prezentuje depozyty, dary artystek i artystów, zgromadzonych w galerii na przestrzeni ponad 35 lat jej funkcjonowania oraz prace premierowe. 

Uchylmy ściany tak, jak inni uchylają kapelusze… – fragment tekstu autorstwa Ryszarda Płazy (1959-1998) stał się mottem galerii na początku jej funkcjonowania. Motto, wykorzystane po raz pierwszy przy okazji wystawy „BIAŁA – sztuka bez ścian” w 1994 roku, zostaje przywołane ponownie. Dzisiaj zyskuje nowe, głębokie znaczenie: otwarcie się na innego, możliwość zobaczenia w sposób dyskretny i wymowny tego, co już znamy – i tego, co poznajemy, a może przeczuwamy.

Założenia wystawy odwołują się do wątków związanych z ciałem, przemijaniem, kondycją fizyczną człowieka, jego kruchością, delikatnością, presją, przemocą i ograniczeniem. Mrok, barwa, słowo, znaczenie, nadmiar to również tematy, które podejmują twórcy. Wystawa „Uchylmy ściany” jest wynikiem splotu nieprzewidzianych okoliczności. Najważniejszą i jednocześnie implikującą następne, jest epidemia koronawirusa, która całkowicie zmieniła funkcjonowanie galerii. Wszystkie zaplanowane w 2020 roku wystawy zostały przeniesione na następny rok, ponieważ opierały się w znacznej mierze na realizacjach typu „site specific”. Zamrożenie gospodarki i rygory sanitarne wywarły ogromny wpływ na ograniczenie bezpośrednich relacji międzyludzkich. Społeczna izolacja stała się faktem. 

Autorzy, których prace znajdą się na wystawie: Dobrosław Bagiński, Tomasz Bielak, Wiktoria Bryczkowska, Bogna Burska, Katarzyna Cichoń, Katarzyna Hołda, Ilona Karauda, Marta Karłowicz, Barbara Kasprzycka, Karolina Komorowska, Paweł Matyszewski, Sofie Muller, Irena Nawrot, Paweł Nowak, Szymon Popielec, Horst Sagunski, Jadwiga Sawicka, Michał Stachyra, Kamil Stańczak, Mariusz Tarkawian, Grupa Twożywo, Jacek Wierzchoś, Henk Visch, Agata Zwierzyńska. Kuratorem wystawy jest Anna Nawrot.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną tradycyjny wernisaż się nie odbędzie. 

Źródło: Biuro prasowe UM Lublin

Zostaw komentarz