fbpx

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo

29 grudnia 2014
Komentarze wyłączone
1 067 Wyświetleń

NadbuNaÙski Rajd Rowerowy 51i46'40.7"N 23i35'53.0"E

Prezentacja Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo podczas Światowej Wystawy EXPO w Mediolanie, druk nowych wydawnictw promujących trasę oraz stoisko targowe podczas listopadowych targów turystycznych TT Warsaw w stolicy ‒ to działania związane z promocją marki Green Velo w przyszłym roku. Projekt prowadzi Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego (ROT WŚ) we współpracy z przedstawicielami województw: lubelskiego, podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.

Latem zostały zrealizowane materiały do kilku różnych form filmowo-promocyjnych. ‒ Wybraliśmy najpiękniejsze miejsca na lubelskim odcinku trasy. W sumie powstanie jeden spot ogólnopolski oraz pięć spotów regionalnych. Emisja ruszy wiosną w ogólnopolskich mediach. Emisje wszystkich filmów zaplanowaliśmy mniej więcej w tych samych proporcjach ‒ informuje dyrektor biura Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Dorota Lachowska.

Film w technologii 3D po raz pierwszy został zaprezentowany na targach TT Warsaw, które miały miejsce pod koniec listopada. – W Warszawie pokazaliśmy po raz pierwszy stoisko targowe, które nawiązywało do kolorystyki szlaku Green Velo. To również tu zadebiutowały pierwsze foldery, mapy i ulotka przygotowywane na potrzeby całego projektu ‒ dodaje prezes LROT Piotr Franaszek. Łącznie do 2015 roku na wydawnictwa promujące szlak, rozdawane na targach, eventach oraz w punktach i centrach informacji turystycznej, zostanie przeznaczone około 2,7 miliona złotych. Samo stoisko kosztuje 200 000 tysięcy złotych, a jego konstrukcja pozwala na różne konfiguracje w zależności od miejsca ekspozycji, w tym podczas Światowej Wystawy EXPO w Mediolanie w 2015 roku.

Tymczasem trwają także prace związane z koncepcją rozwoju Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo jako kompleksowego „produktu turystycznego”. ‒ Przyjęliśmy podział całego szlaku na 12 tematycznych „królestw”. Będzie więc królestwo Góry Świętokrzyskie, królestwo Dolina Bugu, królestwo Mazury Północne itp. Każde nawiązuje do specyfiki danego fragmentu trasy, do jej szczególnych walorów itp. W ten sposób będzie nam łatwiej promować trasę i zachęcać turystów do odwiedzania poszczególnych fragmentów, bo zdajemy sobie sprawę, że niewiele osób zdecyduje się na przejechanie za jednym razem całych 2 tysięcy kilometrów ‒ wyjaśnia kierownik projektu Grzegorz Szczęsny.

Równocześnie z postępami prac w projekcie promocyjnym trwają roboty w projekcie inwestycyjnym, w ramach którego powstaje sam szlak. Projekt pod nazwą „Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej ‒ województwo lubelskie”, dofinansowany z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej na lata 2007 ‒ 2015, pozwoli do końca 2015 roku wybudować na terenie naszego regionu 353 kilometry oznakowanej trasy rowerowej.
Dotychczas zrealizowaliśmy przebudowę skrzyżowania ulic Rejowiecka ‒ Szpitalna w Chełmie. Trwa obecnie budowa fragmentu trasy w powiecie włodawskim, pomiędzy Sławatyczami a Włodawą w ciągu drogi wojewódzkiej 816 oraz wzdłuż drogi wojewódzkiej 812 na południe od miejscowości Okuninka, o łącznej długości około 25 kilometrów. Trwa też budowa tras na terenie powiatów chełmskiego i zamojskiego, m.in. w Pokrówce, na terenie gminy Chełm, Zwierzyńcu i Szczebrzeszynie w ciągu drogi wojewódzkiej 843 oraz wzdłuż drogi wojewódzkiej 858, na łączną długość około 10 km ‒ informuje dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie Andrzej Gwozda. Pięć kolejnych postępowań dotyczy budowy dróg rowerowych oraz obiektów drogowych o łącznej długości blisko 25 kilometrów. Ponadto na wiosnę 2015 wykonany zostanie remont dróg gruntowych o łącznej długości 16,3 kilometra.

Jestem przekonany, że szlak Green Velo wygeneruje nowe inwestycje i nowe miejsca pracy. Zainteresowanie turystów tą trasą już jest bardzo duże. Lubelskie ma co zaoferować: to piękne miejsca, gościnni ludzie, wspaniała regionalna kuchnia. Wierzę, że ta trasa będzie wielkim hitem turystycznym ‒ uważa marszałek Sławomir Sosnowski.

Podstawowe dane o trasie na terenie województwa lubelskiego

Długość trasy rowerowej ‒ 353,386 km
♦ 
Długość wybudowanych asfaltowych ścieżek rowerowych ‒ 41,56 km
♦ Długość ciągów pieszo-rowerowych (adaptacja/przebudowa chodnika) ‒ 10,128 km
♦ Długość przebudowanych dróg gruntowych ‒ 23,37 km
♦ Długość wybudowanych dróg tłuczniowych ‒ 2,19 km
♦ Liczba przebudowanych skrzyżowań ‒ 4 szt.
♦ Liczba przebudowanych obiektów inżynierskich ‒ 29 szt.
♦ Liczba wybudowanych obiektów inżynierskich (kładek) ‒ 5 szt.
♦ Liczba przygotowanych Miejsc Obsługi Rowerzysty ‒ 38 szt.
♦ Liczba ustawionych stojaków rowerowych ‒ 156 szt.

Komenatrze zostały zablokowane