fbpx

Wschodnioeuropejski Festiwal Cyrku Współczesnego

29 września 2021
574 Wyświetleń

Cyrk potrafi zachwycać, trzymać w napięciu, ale też opowiadać niezwykłe historie. Przekona się o tym lubelska publiczność, która wybierze się na tegoroczne CYRKULACJE, czyli Wschodnioeuropejski Festiwal Cyrku Współczesnego. Jest to wyjątkowe święto twórców, artystów i widzów, którym bliska jest idea nowego cyrku. Na tydzień przed corocznym konkursem etiud odbędą się dwa niezwykle ciekawe spektakle: ODD i Tribute.

– Chcemy, by dla lublinian Cyrkulacje były okazją do odkrywania wszystkiego, co w cyrku najlepsze, dlatego od pewnego czasu poza pełnym emocji konkursem etiud szukamy też widowiskowych pełnometrażowych spektakli, które pokazują jak wyjątkową i różnorodną sztuką potrafi być cyrk

– mówi Joanna Reczek-Szwed z Fundacji Sztukmistrze.

Wschodnioeuropejski Festiwal Cyrku Współczesnego CYRKULACJE w tym roku odbędzie się w Lublinie w dniach 1-10 października. Poza konkursem etiud na scenach Centrum Spotkania Kultur będziemy mogli zobaczyć polską premierę, czyli Tribute w wykonaniu Fundacji Sztukmistrze nawiązujący do “Sztukmistrza z Lublina”. W programie jest również futurystyczny spektakl ODD Rauliego Dahlberga z fińskiej grupy Race Horse Company (mistrza akrobacji na trampolinie), który został właśnie nominowany w dwóch kategoriach do International Circus Awards, czyli „cyrkowych Oscarów”. Spektakl ODD to inspirowany science fiction ultra-fizyczny cyrk, który bawi się ograniczeniami praw fizyki. Bez użycia słów, przez akrobatykę i manipulację przedmiotami, z wykorzystaniem unikalnych rekwizytów, Race Horse Company zabiera w świat, który wykracza poza codzienne doświadczenia. Dahlbergowi towarzyszy muzyk i pionier loopowania na żywo Miro Mantere, na tomiast twórcą projektu oświetlenia jest Jere Mönkkonena. Spektakl O’DD w Polsce będzie można zobaczyć tylko w Lublinie.

Natomiast Tribute to spektakl cyrkowo-teatralny inspirowany prozą Isaaca Bashevisa Singera. Pół żartem pół, serio jak zwykł pisać Noblista, za pomocą żonglerki, akrobatyki i innych dyscyplin cyrkowych twórcy opowiadają o ponadczasowych dylematach „Sztukmistrza”, o duchach, o tym co zniknęło nagle i bezpowrotnie w „Wielkiej katastrofie”.

Ci, którzy lubią wiedzieć więcej będą mogli się także po wybranych spektaklach spotkać z artystami (1 października z Fundacją Sztukmistrze, a 2 października z Race Horse Company). Organizatorami całego wydarzenia są Fundacja Sztukmistrze oraz Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

(ann)

foto M. Rukasz

Zostaw komentarz