fbpx

XIV Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej Otwarte Miasto / OPEN CITY

27 września 2022
635 Wyświetleń

Czternasta edycja Festiwalu Sztuki w Przestrzeni Publicznej Otwarte Miasto / OPEN CITY rozpocznie się w Lublinie 1 października i potrwa do 31 października. Organizatorem jest Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych ROZDROŻA.

Mariusz Waras, foto Witold Rusin

Kuratorem tegorocznego Festiwalu jest Robert KUŚMIROWSKI, a idea tej edycji została ujęta w hasło UFORMOWANIE. W tekście kuratora możemy m.in. przeczytać:

Sztuka w przestrzeni publicznej daje miejsce pomysłowości. Uwalnia wrażliwość. Pozwala na nowo doświadczyć miasta, inaczej o nim opowiedzieć. Kurator proponuje wyprawę do fundamentów miasta – do intymnego doświadczenia z jednej strony, z drugiej – obnaża jego fundamenty. Artyści proponują autorskie topografie prywatnych doznań, a zarazem kierują uwagę na materialny rdzeń architektury – cegły, beton, spoiny, detale. Przymierzają intymność do budowlanego konkretu, symbolikę odnajdują na placu budowy. Architektoniczny konkret zderza się z architekturą marzeń sennych i onirycznych fantazji.

Leon Tarasewicz, praca w realizacji

W Festiwalu weźmie udział 21 artystów: Janusz Bałdyga, David Černý, Tomasz Domański, Tomasz Florek, Martyna Jastrzębska, Grzegorz Klaman, Tomasz Krzpiet, Cezary Klimaszewski, Jarosław Koziara, Jacek (JACX) Staniszewski, Robert Kuśmirowski, Mariusz Waras, Sophie Muller, Tomasz Opania, Wojtek Radtke, Radosław Skóra, Leon Tarasewicz, Ukrainian Slide Project. Zobaczymy łącznie 25 prac w przestrzeni centrum Lublina i Starego Miasta. Trasa zwiedzania rozpoczyna się pod budynkiem Centrum Kultury i wiedzie głównym traktem Krakowskiego Przedmieścia na Stare Miasto, gdzie znajduje się większość prac. Finał zwiedzania to monumentalna praca na schodach prowadzących z Placu Zamkowego do Muzeum Narodowego w Lublinie w obrębie którego również zostanie zaprezentowana jedna realizacja.

Od tygodnia trwają już montaże pierwszych prac, które będzie można zobaczyć, a także usłyszeć o ich idei od samych artystów i kuratora podczas otwarcia festiwalu 1 października, w sobotę, od godziny 16.00. Przez miesiąc trwania ekspozycji będą organizowane spacery kuratorskie
i oprowadzanie dla grup po wystawie.

Więcej o sylwetkach artystów i idei Festiwalu na stronie www.opencity.pl.

foto Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych ROZDROŻA

Zostaw komentarz