fbpx

XXIV Gala nadania Tytułów Honorowych Województwa Lubelskiego 2022

21 lutego 2023
332 Wyświetleń

11 lutego br. w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie uhonorowani zostali kolejne osoby, firmy i instytucje, które w 2022 roku promowały region lubelski w kraju i poza jego granicami. Podczas wydarzenia wręczono także dwie statuetki ambasadorom specjalnym oraz certyfikaty 10 laureatom projektu gospodarczego Marka Lubelskie. Dzięki tegorocznej edycji jest już łącznie 81 ambasadorów, w tym 8 ambasadorów specjalnych.

Honorowy tytuł Ambasadora Województwa Lubelskiego jest przyznawany od 1999 roku. Samorząd Województwa Lubelskiego wyróżnia tych, którzy wnoszą wkład w rozwój regionu, angażują się w życie lokalnej społeczności, wyróżniają się swoimi dokonaniami, pomagają innym, stając się autorytetami dla lokalnej społeczności. Tytuł ma na celu promocję ludzi, którzy swoim talentem, pasją i codzienną ciężką pracą wzmacniają wizerunek Lubelskiego. O wyborze nominowanych i laureatów decyduje
kapituła pod przewodnictwem Marszałka Województwa Lubelskiego.

Jarosław Stawiarski Marszałek Województwa Lubelskiego

W tym roku nagrodzono:

  • w kategorii FIRMA: Speedway Lublin S.A.
    Rok 2022 był najlepszym w ponad siedemdziesięcioletniej tradycji sportu żużlowego w Lublinie. Pasmo wielu sukcesów zawodników Motoru Lublin, jakich nie zanotował dotąd żaden inny klub w Polsce, zostało przypieczętowane największym trofeum – tytułem Drużynowego Mistrza Polski. Motor Lublin zyskał tysiące kibiców w całym kraju, a prowadząca klub spółka Speedway Lublin stała się wzorem nowoczesnego
    marketingu poprzez sport.
    Nominowani byli również: Wytwórnia Makaronu Domowego Pol-Mak S.A w Ludwinie oraz SSAGAN z Bełżca.
  • w kategorii INSTYTUCJA: Teatr Muzyczny w Lublinie
    Działający nieprzerwanie od 1947 roku teatr ma w swoim dorobku i repertuarze najznakomitsze spektakle operowe, operetkowe i musicalowe jak: „La Traviata” Verdiego, „Straszny Dwór” Moniuszki, „Baron cygański” i „Zemsta nietoperza” Straussa, „Skrzypek na dachu” Bocka czy „Phantom – upiór w operze” Yestona. Obok spektakli repertuarowych artyści teatru uczestniczą w wielu wydarzeniach kulturalnych regionu – w minionym jubileuszowym roku siedemdziesięciopięciolecia były to m.in.: koncert galowy „Muzyka Trójmorza”, koncert charytatywny „Lubelskie dla Ukrainy” oraz występy podczas Rodzinnych Pikników Europejskich.
    Nominowani byli również: Koło Gospodyń Wiejskich „Zagrody Razem” oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Lublinie.
  • w kategorii OSOBA: Prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak Kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej oraz prorektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Współtwórca i kierownik Ponadregionalnego Centrum Leczenia Urazów Narządu Wzroku przy SPSK Nr 1 w Lublinie. Prezes Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich. Przeprowadził ponad czterdzieści tysięcy interwencji chirurgicznych, w tym operacji zaćmy, witrektomii oraz pionierskie w kraju wszczepienia soczewki plamkowej Scharioth’a. Prof. Rejdak współpracuje z wieloma towarzystwami i ośrodkami medycznymi na świecie, m.in. w Niemczech i Szwajcarii.
  • Nominowani byli również: Miłosz Bachonko oraz Monika Skinder.
Krzysztof Cugowski z Zespołem Mistrzów

Ambasadorzy Specjalni:

  • PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa Sp. z o.o. w Zamościu (LHS)
    Ma ugruntowaną pozycję na rynku krajowym i międzynarodowym w sektorze kolejowych przewozów towarowych. Atutem LHS, będącej najdalej wysuniętą na zachód linią szerokotorową w Europie Środkowej, jest transport bez konieczności przeładunku towarów na granicy polsko-ukraińskiej. Spółka osiąga najlepsze wyniki w grupie spółek PKP S.A. W dwa tysiące dwudziestym drugim roku, zaraz po wybuchu wojny na Ukrainie, zorganizowała specjalne przewozy dla uchodźców, a we współpracy z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych uruchomiła transporty towarowe z pomocą humanitarną na Ukrainę.
  • Konsulat Honorowy RP w Las Vegas (USA)
    Z wielkim zaangażowaniem buduje i rozwija więzi między Nevadą i Polską, w tym z województwem lubelskim. Główną rolę odgrywają konsul honorowy John Petkus oraz dyrektor Julita Miszalska-Hunt. Flagowym projektem współpracy jest program „NLab- Nevada-Lubelskie Acceleration Bridge”, dzięki któremu wiele lubelskich firm odbyło warsztaty i misję handlową do USA, a kilka weszło na rynek amerykański. Z inicjatywy Konsulatu młodzi piłkarze naszego regionu uczestniczyli dwukrotnie w międzynarodowym turnieju w Las Vegas. Konsulat, wspólnie z klubem hokejowym Vegas Golden Knights, zorganizował udaną zbiórkę pieniędzy na pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Po ogłoszeniu na XXIV Gali Ambasadora Województwa Lubelskiego nowych laureatów możemy już mówić o 81 ambasadorach, w tym 8 ambasadorach specjalnych. Każdy nagrodzony uczestnik otrzymał statuetkę autorstwa prof. Sławomira Mieleszko (jest wręczana wszystkim laureatom od pierwszej edycji w 1999 roku).

Daria Umańska

Marka Lubelskie
Podczas gali certyfikaty odebrali również finaliści XVII edycji Marka Lubelskie. Wyróżnione przedsiębiorstwa to:

  • Darex Producent Koszul Sp. z.o.o Sp. K. (branża odzieżowa).
  • Spółdzielnia Mleczarska MLEKOVITA (branża spożywcza).
  • PINUM Rafał Pikul (DEERHORN) (branża usługowa).
  • RST Roztocze Sp. z o.o. (branża produkcyjno-mechaniczna).
  • GREEN SORT Sp. z o.o. (branża produkcyjno-mechaniczna).
  • Rigel Sylwia Wnuk (branża spożywcza).
  • Agnieszka Sienkiewicz Winnica Sienkiewicz (branża spożywcza).
  • BiGrim Grzegorz Maryniowski (branża spożywcza).
  • GNIECKI S.C. (branża spożywcza).
  • Gospodarstwo Ogrodnicze Szczepanówka Elżbieta Buła (branża spożywcza).

Galę uświetnił także występ Krzysztofa Cugowskiego z Zespołem Mistrzów: Jacek Królik – gitara, Cezary Konrad – perkusja, Robert Kubiszyn – gitara basowa, Tomasz Kałwak – fortepian. Na scenie wystąpił również najmłodszy syn założyciela i wokalisty zespołu Budka Suflera – Krzysztof Chris Cugowski. Nowością był pokaz akrobatyczny w wykonaniu 15-letniej gimnastyczki Darii Umańskiej. Daria jest wielokrotną mistrzynią Ukrainy oraz dwukrotną mistrzynią Europy w gimnastyce (2018, 2019). Przez cały czas trwania Gali przygrywał zespół kameralny Cuore Piano Trio w składzie: Zuzanna Budzyńska – skrzypce, Jadwiga Roguska – wiolonczela oraz Szymon Ogryzek – fortepian.


W 2022 roku do grona Ambasadorów dołączyli: prof. dr hab. n. med. Elżbieta Starosławska, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych, Firma ERKADO Sp. z o.o. oraz Tomasz Wójtowicz (Ambasador Specjalny).
Tytułem Ambasadora Województwa Lubelskiego posługują się m.in.:
– wybitni profesorowie: prof. dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz, prof. zw. dr hab. n. med. Wojciech Załuska, prof. dr hab. Tomasz Trojanowski;
– uznani artyści: Krzysztof Cugowski, Beata Kozidrak, Budka Suflera, Anna Dąbrowska;
– mistrzowie sportu: Aleksandra Mirosław, Małgorzata Hołub-Kowalik, Malwina Kopron;
– wyższe uczelnie i instytuty naukowo-badawcze: Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie;
– przedsiębiorstwa szczególnie zasłużone dla gospodarczego rozwoju regionu: Zakłady Azotowe PUŁAWY SA, Spółdzielnia Pszczelarska APIS, Lubelski Węgiel „Bogdanka” SA, OSM Krasnystaw.

foto Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

Zostaw komentarz