fbpx

Zabawa przy muzyce tradycyjnej

1 lutego 2022
463 Wyświetleń

W Warsztatach Kultury w Lublinie jest już dostępna płyta Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego pt. „Sesja otwarta”. Można na niej usłyszeć utwory taneczne, które towarzyszyły potańcówkom podczas Jarmarku Jagiellońskiego. Ta płyta z pewnością wzbogaci zbiory muzyczne niejednego miłośnika muzyki tradycyjnej.

Orkiestrę Jarmarku Jagiellońskiego prowadzą Ewa Grochowska, Maciej Filipczuk i Marcin Kowalczuk, dzieląc swoją pracę na poszczególne sekcje instrumentalne.

Tytuł płyty „Sesja otwarta”, jak zaznacza Ewa Grochowska, nawiązuje do założycielskiego marzenia Orkiestry, która jest otwarta na nowe źródła, inspiracje i ludzi. Od 2014 roku, kiedy orkiestra pod obecną nazwą po raz pierwszy zagrała na Jarmarku Jagiellońskim w Lublinie, przez skład przewinęło się ponad 50 osób. Z tej grupy na przestrzeni lat wyłoniło się stałe grono uczestników projektu, które do dziś prezentuje się na scenach festiwalu.

– Ta płyta to coś, co będzie mogło Was przenieść w czasie i przestrzeni. Wyobraźcie sobie, że jest lipiec, ubieracie szykowny kapelusz i wybieracie się na przejażdżkę po Lubelszczyźnie. Słuchacie przy tym przepięknej roztoczańskiej (i nie tylko) muzyki 

– powiedziała Ewa Grochowska.

Wszystkie osoby pracujące przy stworzeniu płyty mogły czerpać z wielkiego bogactwa muzycznej tradycji Lubelszczyzny. Zadecydowało o tym przede wszystkim jej położenie – na szlaku wędrówek ludzi wielu kultur i języków. Pozostawili oni tutaj swoje muzyczne ślady, do dzisiaj obecne w repertuarze śpiewaczek i śpiewaków tradycyjnych regionu oraz jedynych w swoim rodzaju kompozycjach muzycznych.

foto Warsztaty Kultury w Lublinie

Zostaw komentarz